Subiect "lamurire" Deschis de Popa Constantin la data: 06/26/2012 8:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamurire
Scris de: Popa Constantin la data: 06/26/2012 8:18am
Gen:M
Data nasterii:01.10.1952
Stagiul de cotizare:51 ani(trcut in decizia de pensie)
Alte date:
Intrebare: Am fost in ordonata 3 ani (11.2008-11.2011) la stabilirea punctajului se ia in calcul venitul de somaj(ex.588 lei)sau tota suma primita(1327lei respectiv 1263)primita in acea perioada.
Va multumesc anticiat,
Re: lamurire
Scris de: la pensie la data: 06/27/2012 5:45am
In cazul perioadelor de somaj acordate prin ordonante cu acordarea si de salarii compensatorii calculele se fac astfel :
Se socotesc doua perioade diferite perioada de somaj si perioada de salarii compensatorii.
Pe perioada de somaj se ia in calcul suma primita ca indemnizatie de somaj iar ca stagiu se socoteste perioada cat ati primit aceasta indemnizatie.
Pe perioada cat ati primit salarii compensatorii sunt doua variante in functie de prevederile ordonantei conform careia ati intrat in somaj.
Daca ordonanta prevede ca pentru salariile compensatorii sa fie platit CAS numai pentru angajat atunci se ia in calculul stagiului cca 1/3 din acea perioada iar la calculul punctajului tot cca 1/3 din suma primita.
Daca ordonanta prevede ca pentru salariile compensatorii primite sa fie platit CAS si pentru angajat si pentru angajator atunci se iau in calcul intreaga perioada si sumele primite in totalitate
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1