Subiect "calcul pensie : C.A.P + salariat" Deschis de Florica Radu la data: 06/27/2012 7:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie : C.A.P + salariat
Scris de: Florica Radu la data: 06/27/2012 7:08am
Gen:F
Data nasterii:29.04.1945
Stagiul de cotizare: 18 ani la CAP + 12 ani salariata
Alte date: a crescut 3 copii
Intrebare: pentru o persoana care a iesit la pensie pt. limita de virsta in 2002 si a lucrat atit la CAP 18 ani cit si ca salariata 12 ani (incepind cu 1990), cum se calculeaza pensia ? Pe talon scrie ca are un punctaj de 0,44975 adica numai pt. cei 12 ani de serviciu si primeste in final o 'indemnizatie sociala' de 350 lei. Nu se ia deloc in calcul perioada de munca din CAP? Pe scurt, o persoana care a muncit 30 de ani, primeste o indemnizatie sociala pe care o primesc si cei care nu au muncit deloc ?. Cum se explica ? Se justifica/recomanda o contestatie ?
Multumesc mult
Re: calcul pensie : C.A.P + salariat
Scris de: la pensie la data: 07/04/2012 6:58am
Pensia persoanei respective s-a calculat astfel :
-S-a recalculat perioada lucrata la CAP in functie de numarul de norme lucrate pe fiecare an si a rezultat un stagiu mai mic exprimat in ani utili. Acest stagiu il gasiti in decizia de pensionare.
- S-a calculat un punctaj pentru stagiul exprimat in ani utili inmultind numarul de ani utili cu 0,57255 puncte.
- S-au calculst punctaje lunare si anuale, pe perioada lucrata ca salariat, impartind castigurile din acea perioada la salariul mediu pe economie.
- S-au adunat punctajele anuale realizate pe perioada lucrata ca salariat cu punctajul pentru perioada lucrata la CAP si a rezultat un punctai total.
- S-a calculat punctajul mediu al pensiei impartind punctajul total la stagiul complet de cotizare care in cazul persoanei respective este de 25 ani si 1 luna (25,08333).
Deci in cazul in care persoana respectiva a lucrat un numar mic de norme anual la CAP iar pe perioada lucrata ca salariat a avut salarii mici este posibil ca punctajul mediu al pensiei sa fie cel precizat de dv.
In privinta comparatiei cu cei care nu au lucrat nu putem comenta deoarece nu avem acest drept pentruca asa sunt prevederile legale dv insa aveti acest drept.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1