Subiect "ajutor deces" Deschis de vasile la data: 06/27/2012 12:20pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ajutor deces
Scris de: vasile la data: 06/27/2012 12:20pm
Gen:F
Data nasterii:27-07-1953
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Sotia mea se afla in conc.medical,fiind profesoara liceu in Prahova.A decedat.Am cerut ajutorul de deces conf.L263/2010 si Contractului colectiv de munca pe ramura(Invatamant).Nu au un contract actualizat dar in lipsa denuntului uneia din parti, contractul in vigoare este ultimul semnat de toate partile.Conf. ac. contract pt. decesul salariatului/asiguratului, institutia unde a avut locul de munca, scrie clar ca trebuie sa acorde asiguratului decedat(prin sotul supravetuitor)5 salarii medii brute pe economie.
Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac si cui sa ma adresez, intrucat liceul unde sotia a fost angajata/asigurata, cu cotizatia de sindicat platita la zi, nu doreste sa solutioneze cererea mea, de fapt aplicarea legii, conf. ultimului Contr. Colectiv de munca pe ramura, semnat de toate partile.Prevederile din legea 263/2010 sunt minimale, motiv pt. care fiecare ramura are un CC de munca cu prevederi negociate, acceptate si care la randul lor sunt lege.
va multumesc
Re: ajutor deces
Scris de: la pensie la data: 07/04/2012 8:21am
Trebuie sa faceti distinctia intre ajutorul de deces prevazut de legea pensiilor 263/2010 care se acorda asiguratilor in cazul decesului acestora sau unor membrii de familie si ajutorul de deces acordat prin contractul colectiv de munca acordat salariatului in cazul decesului acestuia.
Ajutorul de deces acordat asiguratilor sau pensionarilor conform art 125 – 130 din legea pensiilor 263/2010 se suporta din bugetul asigurarilor sociale de stat si pentru acesta va puteti adresa Casei de pensii teritoriale.
Pentru ajutorul de deces acordat sonform contractului colectiv de munca trebuie sa va adresati angajatorului si daca acesta nu respecta acest contract va adresati Inspectoratului Teritorial de munca (ITM).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1