Subiect "dosar pensie" Deschis de cercel maria la data: 07/04/2012 11:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dosar pensie
Scris de: cercel maria la data: 07/04/2012 11:12am
Gen:f
Data nasterii:29/05/1954
Stagiul de cotizare:33ani
Alte date:
Intrebare:sunt in somaj pina pe 10 sep cind pot depune dosarul de pensie anticipata partial ,sepoate depune in iulie si sa intre in plata cu 10 sep 2012
este vreo diferenta valorica la pensie daca ultimile 12 luni sunt in somaj
cum influentiaza art 170 din legea 263 in cazul meu cind
ultima luna lucrata este 15 iulie 2011 dupa care am intrat in somaj
dela diploma de facultate nu am foaia matricola pt a face dovada cursurilor de zi ,o pot atasa ulterior sau vre-o adeverinta pe care urmeaza s-o solicit de la facultate
datele pe care le-am introdus anul trecut in programul ,,calcul pensie ..pot fi luate ca reper avind in vedere aplicarea noi legi a pensiilor pot adauga perioada de somaj
multumesc
Re: dosar pensie
Scris de: la pensie la data: 07/05/2012 3:42am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 28 februarie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 7 luni.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
Depunerea dosarului pentru pensie anticipata partiala se poate face oricand dar nu este oportun sa-l depuneti inainte de terminarea perioadei de somaj deoarece legea privind asigurarile de somaj prevede incetarea indemnizatiei de somaj la data solicitarii pensiei anticipate.
Perioada de somaj influenteaza calculul pensiei prin faptul ca pe aceasta perioada se ia in calcul indemnizatia de somaj in locul salariului care era mai mare.
Prevederile art 170 din legea 263/2010 nu se aplica in prezent. Aplicarea acestor prevederi a fost amanata pana la 01 ianuarie 2013
Pentru a vi se lua in calcul perioada studiilor universitare puteti prezenta o adeverinta de la institutia absolvita care sa contina toate informatiile necesare. Aceasta perioada se ia in calcul numai la pensia pentru limita de varsta. Adeverinta poate fi depusa si ulterior pana la trecerea la pensie pentru limita de varsta.
In cazul dv calculul pensiei conform noii legi a pensiilor 263/2010 nu difera de calculul conform vechi legi si in consecinta puteti continua introducerea de date in programul deschis fara a se necesita corectarea rezultatului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1