Subiect "pensia anticipata" Deschis de iusco maria la data: 07/05/2012 3:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia anticipata
Scris de: iusco maria la data: 07/05/2012 3:41am
Gen:f
Data nasterii:19 10 1955
Stagiul de cotizare:36
Alte date:3 copii 5 ani grupa 2 1,5 luni somaj
Intrebare:
Re: pensia anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/06/2012 3:08am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 19 ianuarie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 5 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru perioada de somaj.
Pentru stagiul de 5 ani lucrati in grupa II echivalata cu conditii deosebite nu beneficiati de reducere a varstei de pensionare deoarece stagiul este mai mic de 6 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata daca stagiul total de cotizare (stagiul efectiv lucrat plus sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca plus perioada de somaj) este mai mare de 38 ani si 3 luni. Din pacate din cauza ca ati scris neglijent perioada de somaj nu putem sa facem noi acest calcul.
Daca aveti somaj numai o luna si jumatate asa cum ati scris dv, in prezent nu puteti beneficia de pensie anticipata nediminuata ci de pensie anticipata, diminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1