Subiect "Pensie" Deschis de Bolboceanu Nicoleta la data: 07/10/2012 3:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: Bolboceanu Nicoleta la data: 07/10/2012 3:50am
Gen:f
Data nasterii:25.11.1956
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:
Intrebare:
1. Am lucrat la Cooperativa Arta Lemnului, aceasta apartinand de UCECOM. Am grupa a ||-a 14 ani si 11 luni. Vreau sa stiu daca acesti ani de grupa se ia in considerare.
2. Am stat acasa timp de 2 ani in concediu medical pentru copil intrerupt cu concediu de odihna. In tot acest timp am fost platita. Acesti ani se adauga la vechime? (in acesti ani nu am avut intrerupere)
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 07/11/2012 1:43am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 25 iunie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni.
Pentru stagiul de 14 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare.
Pentru stagiul de 14 ani lucrati in grupa II echivalata cu conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 3 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 7 luni adica in 25 iunie 2014.
Daca in perioada concediului medical ati primit indemnizatie si angajatorul a platit contributie de asigurari sociale aceasta perioada se ia in calculul stagiului de cotizare si daca dv nu ati inclus aceasta perioada in stagiul de 34 ani realizati un stagiu de cotizare total mai mare de 38 ani si 7 luni si puteti beneficia imediat de pensie anticipata, nediminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1