Subiect "la ce varsta ma pot pensiona" Deschis de petru la data: 07/11/2012 10:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
la ce varsta ma pot pensiona
Scris de: petru la data: 07/11/2012 10:33am
Gen:b
Data nasterii:1/1/1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:am lucrat in mina 17ani si 11luni grupa unu suta la suta in subteran, alti 3ani si 4luni sant de grupa a treia.actualmente lucrez in italia unde am cotizat 16 ani pana in prezent.
Intrebare:la ce varsta ma pot pensiona.
Re: la ce varsta ma pot pensiona
Scris de: la pensie la data: 07/12/2012 8:13am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 01 ianuarie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Stagiile lucrate in minerit in subteran mai mult de 50 % au fost echivalate cu conditii speciale
Pentru stagiul de 17 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 8 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 29 ani si 9 luni in Romania, care poate fi completat cu stagiul de cotizare din Italia si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani pentru a putea beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa I de munca..
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si 6 luni si puteti iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 6 luni adica in 01 iulie 2014.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1