Subiect "ce cuprinde baza de calcul la pensie?" Deschis de Elena53 la data: 07/11/2012 3:00pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ce cuprinde baza de calcul la pensie?
Scris de: Elena53 la data: 07/11/2012 3:00pm
Gen:F
Data nasterii:01/01/1953
Stagiul de cotizare:38 ani 6luni 17zile din care 4 ani facultate
Alte date:nr.total de pct.realizat 100,59725,studii univ 4 ani
Intrebare:1.pt anii de facultate ,se calculeaza nr.de puncte realizate si cit reprez suma aferenta care se adauga la calculul pensiei?
2.pt.per.1984-1999 se completeaza in programul de calcul sporurile de vechime/fidelitate,respectiv compensatii valorice?
3.bonusurile anuale pt. care s-a platit contributie ,se iau in calcul la pensie?
Re: ce cuprinde baza de calcul la pensie?
Scris de: Elena53 la data: 07/16/2012 8:58am
la pensie :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 27 octombrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 16 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de 42 ani.
Pentru stagiul de 16 ani lucrati in grupa II echivalata cu conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 6 luni adica in 27 aprilie 2017.

Nu stiu daca ati citit intrebarile mele sau dati raspunsuri standard pentru toata lumea,deoarece sunt pe linga subiect.Imi pare rau, dar va rog sa revedeti informatiile initiale si neclaritatile pe care le am in cele 3 intrebari.
Multumesc anticipat
Re: ce cuprinde baza de calcul la pensie?
Scris de: la pensie la data: 07/17/2012 1:14am
Ne pare rau pentru eroarea produsa si va rugam sa ne iertati.
Modul nostru de elaborare al raspunsurilor cuprinde doua faze : intocmire raspunsurilor intr-un document dupa care prin, celebra de acum procedura “copy/paste” se pune pe forum. In aceasta a doua faza s-a produs eroarea pentru care ne cerem iertare inca odata.
Raspunsul corect era urmatorul :
1 In perioada de studii universitare se introduce in calculul pensiei salariul minim pe economie din acea perioada. Daca utilizati programul de calcul de pe site-ul nostru pe perioada studiilor universitare selectati codul “F” fara a mai introduce salariu deoarece programul face automat acest calcul
2- Pe perioada anterioara lui 01 aprilie 1992 sporurile si compensatiile se introduc in calcul astfel :
- Sporul de vechime se calculeaza si se introduce in program asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Celelalte sporuri permanente se introduc daca prezentati adeverinta de la angajator pentru acestea.
- Pe perioada dupa 01 aprilie 1992 se introduc atat sporul de vechime cat si celelalte sporuri sau compensatii pana la includerea lor in suma inscrisa in carnetul de munca, daca prezentati adeverinta de la angajator pentru acestea
3 Daca bonusurile anuale au caracter de prima sau participare la beneficii se introduc in calculul pensiei numai incepand cu aprilie 2001.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1