Subiect "anulare decizie pensionare anticipata" Deschis de laur stef la data: 07/12/2012 6:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
anulare decizie pensionare anticipata
Scris de: laur stef la data: 07/12/2012 6:54am
Gen:F
Data nasterii:29 martie 1956
Stagiul de cotizare:38 ani si 4 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! Citind raspunsurile dvs. date pe acest forum am gasit o problema asemanatoare cu a mea la doamna Gagniuc Elena, care v-a solicitat ajutorul privind anularea deciziei de pensionare anticipata, la data de 21.06. 2011. Mentionez ca nici eu nu am fost informata ca daca nu doresc intrarea la pensie anticipata partial, trebuie ca in termen de 30 de zile sa cer anularea acesteia. Eu am depus cererea de calcul a pensiei anticipate partial cand aveam 37 ani vechime, dar penalitatea fiind prea mare, nu am mers mai departe, ci am ramas in activitate. Acum, cand m-am interesat de pensia anticipata (intrucat mai am mai putin de 5 ani pana la pensionarea la limita de varsta), mi s-a spus ca nu se mai poate face nimic. Pe d-na Gagniuc ati sfatuit-o sa se adreseze Comisiei de Contestatii sau sa deschida actiune in justitie. Ma puteti ajuta sa aflu datele de contact ale doamnei Gagniuc, pentru a ma informa despre demersurile ulterioare pe care le-a facut dansa, pentru a anula decizia de pensionare anticipata? Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Re: anulare decizie pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/13/2012 6:20am
Aveti dreptate am sfatuit-o pe doamna Gagniuc sa depuna contestatie, insa sunt sanse minime sa aiba castig de cauza. Actuala lege a pensiilor prevede ca pensia anticipata sa fie acordata de la data depunerii cererii dupa care daca nu se intrerupe lucrul pensia se considera suspendata iar cand se inceteaza activitatea inceteaza si suspendarea si se introduce in plata pensia anticipata partiala fara a fi recalculata.
Ne pare rau ca nu va putem furniza adresa de mail a doamnei Gagniuc fara incuviintarea dansei.
In schimb consideram mesajul dv ca incuvintarea dv sa transmitem adresa dv de mail doamnei Gagniuc si daca dansa doreste sa va contacteze o va face.
Re: anulare decizie pensionare anticipata
Scris de: laur stef la data: 07/13/2012 7:24am
Va multumesc mult pentru amabilitate si promptitudinea raspunsului. Sper ca doamna Gagniuc sa ma contacteze. O zi buna!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1