Subiect "Data pensionarii" Deschis de Mioara Prundurel la data: 07/15/2012 2:16pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data pensionarii
Scris de: Mioara Prundurel la data: 07/15/2012 2:16pm
Gen:F
Data nasterii:10 iunie 1956
Stagiul de cotizare:01.08.1980 - pana in prezent
Alte date:Facultate la zi:1975-1980;Grupa a II-a/100%=11 ani si 5 luni
Intrebare:Datele de mai sus sunt ale D-nei Narcisa G. Ar dori sa stie cand poate beneficia de pensie pentru limita de varsta avand in vedere ca dupa terminarea facultarii la zi (1975-1980)a lucrat in grupa a II-a/100% in perioada 01.08.1980-31.12.1991 si din 01.01.1992 si pana in prezent, in conditii normale de munca. In mod normal, conform tabelului din legea pensiilor poate iesi la pensie pentru limita de varsta in noiembrie 2016. Totusi, poate beneficia de reducerea varstei de pensionare si in acelasi timp de majorarea stagiului de cotizare pentru ca a fost incadrata in grupa a II-a de munca in perioada mentionata mai sus? De asemenea, cand ar putea beneficia de pensia anticipata fara penalizare?
Va multumesc si astept raspuns
Re: Data pensionarii
Scris de: la pensie la data: 07/16/2012 3:52am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 10 noiembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 5 luni.
Pentru stagiul de 11 ani lucrati in grupa II beneficiaza de un spor de vechime de 2 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru studii universitare si realizeaza un stagiu total de cotizare de 39 ani si 8 luni.
Pentru stagiul de 11 ani lucrati in grupa II echivalata cu conditii deosebite beneficiaza de o reducere a varstei de pensionare cu 2 ani si are dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 5 luni adica in 10 noiembrie 2014.
In prezent are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data cand cere aceasta pensie. Astfel daca o cere in 10 august 2012 diminuarea ar fi de 20,25.
Nu poate beneficia de pensie anticipata, nediminuata pana in 10 noiembrie 2014 deoarece pentru aceasta trebuie sa aiba stagiul de cotizare de 38 ani si 5 luni fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare si dansei ii lipsesc pentru aceasta 3 ani si 9 luni.
Re: Data pensionarii
Scris de: Mioara Prundurel la data: 08/01/2012 2:22pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Avand in vedere raspunsul prompt pe care l-am primit de la dvs. am procedat mai departe la calculul pensiei d-nei Gligor Narcisa(ale carei date le-am postat in mail-ul anterior), ajutandu-ma de programul de calcul pe care l-ati pus la dispozitie, dar nu am stiut sa calculez punctajul suplimentar pentru perioada lucrata in grupa a II-a de munca(01.08.1980 - 31.12.1991).Mentionez ca am calculat(anticipat) pana la data la care ar putea iesi la pensie fara penalizare, deci am luat in calcul si perioada studiilor universitare la zi.Va rog sa-mi indicati cum calculez punctajul suplimentar sau daca aveti amabilitatea sa-l calculati dvs. si de asemenea sa-mi spuneti daca acest punctaj suplimentar se modifica in cazul in care alege sa iasa la pensie mai devreme, cu penalizarea respectiva reprezentand lunile de anticipare si chiar daca se acorda acest punctaj in cazul pensionarii anticipate partiale(stiu ca stagiul asimilat-facultatea- nu se ia in calcul).
Va multumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1