Subiect "pensie" Deschis de vida gheorghe la data: 07/15/2012 8:55pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: vida gheorghe la data: 07/15/2012 8:55pm
Gen:[b]
Data nasterii: 6 Dec 1947
Stagiul de cotizare:08/01/1971 - 08/01/1982
Alte date:Emigrat USA
Intrebare: AM lucrat 11 ani plus am fost la facultate 5 ani. Inteleg ca am nevoie de 13 ani si patru luni de cotizare. Ce se intimpla cu bani depusi si cum cum pot sa cotizez in continuare sa am vechimea necesara? Multumesc GV
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 07/16/2012 3:54am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta din 06 martie 2012 de la varsta standard de pensionare de 64 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 6 luni..
La pensia pentru limita de varsta se ia in calcul si stagiul asimilat pentru perioada studiilor universitare si deci dv avand un stagiu total de cotizare de 16 ani indepliniti conditiile de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Pentru intocmirea dosarului trebuie sa luati in calcul si faptul ca inainte de depunerea dosarului de pensie trebuie sa prezentati carnetul de munca la o Casa teritoriala de pensii (judeteana sau de sector) pentru a fi scanat. Operatia de scanare a tuturor carnetelor de munca a fost inceputa cu multi ani in urma si nu stim daca dv ati stiut pana acum de ea.
Atat operatiune de scanare a carnetului de munca precum si depunerea dosarului de pensionare poate fi facuta de catre o cunostinta din Romania imputernicita cu o procura eliberata de catre ambasada Romaniei sau de un consulat al Romaniei din USA.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1