Subiect "punctaj pense suplimentara" Deschis de Orban Lenke la data: 07/17/2012 3:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj pense suplimentara
Scris de: Orban Lenke la data: 07/17/2012 3:40am
Gen:F
Data nasterii: 24.10.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua! Am primit decizia de pensie. As dori sa verific. Am introdus datele in programul dvs. A dori sa intreb de unde se calculeaza numarul puncte corespunzatoare pensiei sumplimentare ce apare in deciziea si unde ar trebui introdus in programul oferit de dvs.

Va multumesc!

Lenke
Re: punctaj pense suplimentara
Scris de: la pensie la data: 07/18/2012 3:09am
Programul de pe site-ul nostru nu calculeaza separat punctajul pentru contributia la pensie suplimentara pana in martie 2001 ci el este calculat automat si introdus direct in punctajele lunare si anuale. Deci nu trebuie introdus separat.
Am verificat datele introduse de dv in program si nu am observat erori mari care sa influenteze semnificativ rezultatul, totusi avem urmatoarele observatii :
- Anul universitar incepe la 01 octombrie si se termina la 30 septembrie al anului urmator cu exceptia ultimului an in care se considera pana la angajare. In consecinta in septembrie 1974 nu selectati “F”iar in septembrie 1977 selectati “F”
- In perioada septembrie 1983 – ianuarie 1984 trebuie introdus sporul de vechime 6 % nu 3 % iar in perioada ianuarie – martie 1992 trebuie introdus 9 %
- Deoarece programul de pe site nu a fost inca adaptat noii legi a pensiilor si datorita cresterii stagiului dv complet de cotizare de la 30 ani la 30 ani si 3 luni rezultatul afisat de program trebuie diminuat cu 1 % adica trebuie inmultit cu 0,99.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1