Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de Marian Buzea la data: 07/17/2012 9:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: Marian Buzea la data: 07/17/2012 9:41am
Gen:Masculin
Data nasterii:08.05.1952
Stagiul de cotizare:35 ani 11 luni din care 1 an jumate de gr. I si 4 ani jumate de gr.II
Alte date:
Intrebare:calculul pensie anticipate partiale se face diferit decat cel de pensie anticipata simpla? am calculat cu programul dumneavostra si imi iese un total de 65.91557 punctaj pe cand pe decizia de pensionare am un punctaj de 36.26395. este cumva posibil ca cei de la casa de pensii sa fii calculat gresit?va multumesc
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 07/18/2012 3:10am
Calculul punctajului pensiei anticipate partiale se face la fel cu cel al pensiei pentru limita de varsta, diferenta consta in faptul ca dupa acest calcul se aplica diminuarea.
Am verificat si noi datele introduse de dv in programul de calcul pensie si gresala de care vorbiti nu au facut-o cei de la casa de pensii ci ati facut-o dv introducand in pagina de intrare in caseta punctaj asigurari sociale in loc de “0” punctajul 32,58274 puncte care v-a dublat punctajul total.
Aceasta caseta este destinata usurarii calculului in cazul in care pe o perioada anterioara aveti o decizie de pensionare de exemplu pentru pensie de invaliditate. In acest caz se completeaza aceasta caseta cu punctajul din decizia anterioara si pe perioada acoperita de aceasta decizie nu mai introuceti date in program pentruca altfel acea perioada este socotita dublu.
Deasemeni am mai constatat ca nu ati introdus in program sporul de vechime in perioada anterioara datei de 01 aprilie 1992. Acesta se determina asa cum explicam noi pe site pe pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am determinat noi acest spor pe care trebuie sa-l introduceti.
Acesta este :
Intre septembrie 1974 – august 1979 3 %
Intre septembrie 1979 – august 1983 5 %
Intre septembrie 1983 – august 1984 9 %
Intre septembrie 1984 – august 1989 12 %
Intre septembrie 1989 – martie 1992 15 %
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1