Subiect "Calcul pensie" Deschis de Neagoe Ioan la data: 07/20/2012 8:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Neagoe Ioan la data: 07/20/2012 8:02am
Gen:m
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:
Va rog frumos sa ma indrumati(daca sunteti in cunostinta de cauza) spre cineva care se ocupa de calculul de pensi(contra cost) pentru a verifica daca cei de la casa de pensii au calculat corect pensia cuvenita.
Mentionez ca am primit decizia de pensionare pe 17.07.2012 cu o luna intarziere fata de termenul legal.
Va mai rog sa imi spuneti care este termenul legal in care pot contesta aceasta decizie si daca in componenta acestei decizii erau obligat sa ataseze un buletin de calcul desfasurat care sa reflecte modul in care au calculat pensia.
Va multumesc.
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 07/20/2012 10:29am
Termenul de contestatie al deciziei de pensionare se poate face, conform art 149 alin (1) din legea pensiilor 263/2010, in termen de 30 zile de la data comunicarii la Comisia Centrala de Contestatii.
In prezent Casa de pensii nu mai este obligata sa anexeze deciziei de pensionare un bulletin de calcul asa cum era prevazut conform vechii legi a pensiilor 18/2000. In prezent elibereaza la cerere un bulletin de calcul care contine numai sumele introduse in calcul nu si punctajele anuale rezultate din calcul.
Persoane care se ocupa cu calculul, contra cost, al pensiei gasiti pe internet. Noi nu facem astfel de recomandari.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1