Subiect "reducerea gradului de invaliditate" Deschis de costel la data: 07/20/2012 9:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducerea gradului de invaliditate
Scris de: costel la data: 07/20/2012 9:22am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Din 2009 si pana la data de 28 06 2012 am avut o pensie de 540 de ron pentru gr 2 de munca.Astazi 20 07 2012 am primit o noua decizie prin care pensia a scazut la 316 ron ca urmare a trecerii la gr 3.cum de sa redus atat de mult pensia ? Va rog un raspuns.[code][/code]
Re: reducerea gradului de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 07/23/2012 1:51am
Nu ati dat datele necesare analizei, adica data nasterii, data iesirii la pensie de invaliditate in anul 2009, punctajul mediu al pensiei intre 2009 si 2012 si ce stagiu de cotizare ati avut la acordarea pensiei de invaliditate de gr II din 2009.
Presupunem ca atunci ati avut un stagiu de cotizare mai mic decat stagiul complet de cotizare si in acest caz vi s-a acordat un stagiu potential pentru care vi s-au acordat punctaje suplimentare.
La calculul pensiei de invaliditate de gr III pe perioada 2009 - 2012 se elimina punctajul suplimentar pentru stagiu potential si in schimb se introduce in calcul perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate. In plus daca invaliditatea nu se datoreaza unui accident de munca conform legii pensiilor 263/2010 in continuare nu vi se mai acorda stagiu potential si nici punctaj suplimentar pentru acesta
In aceste conditii este posibila o asemenea diferenta insa nu putem spune ca este corect calculul decat daca avem datele necesare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1