Subiect "Pensie persoana bolnava de cancer" Deschis de Valerian la data: 07/23/2012 10:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie persoana bolnava de cancer
Scris de: Valerian la data: 07/23/2012 10:43am
Gen:Masculin
Data nasterii:08.02.1978
Stagiul de cotizare:15 ani
Alte date:
Intrebare:Cum pot afla ce pensie de boala as primi daca ies la pensie?Va multumesc!!!!
Re: Pensie persoana bolnava de cancer
Scris de: la pensie la data: 07/24/2012 4:01am
Pentru calculul pensiilor avem postat pe site un program de calcul pe care il puteti folosi si dv cu mici adaptari pe care vi le vom preciza atunci cand ne furnizati unele informatii.
Mai intai trebuie sa deschideti un program de calcul facand click in partea superioara a paginii pe butonul “Logare”.
Dupa ce dati datele necesare si intrati in program completati numai casetele privind datele personale si nu va faceti probleme cu casetele cu puncte suplimentare pe care le lasati la “0”
Data de iesire la pensie pentru limita de varsta o completati cu anul maxim care este inscris in program
Apasati pe butonul “continua” si intrati in paginile de date unde trebuie sa completati salariile (veniturile) obtinute in cei 15 ani lucrati pana in prezent
Pentru perioada de inainte de aprilie 2001 completati datele din carnetul de munca.
Pentru perioada dupa aprilie 2001 este bine sa cereti de la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare si sa introduceti in program sumele pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS) si care sunt trecute in una din coloanele acestei situatii
La punctajul rezultat din acest calcul se mai adauga sau nu un punctaj suplimentar pentru stagiul potential care vi se acorda prin decizia de pensionare. Pentru a va calcula noi acest punctaj trebuie sa ne comunicati urmatoarele :
- Data cand doriti sa iesiti la pensie
- Gradul de invaliditate in care veti fi incadrat
- Daca boala pentru care ati pierdut capacitatea de munca este o boala obisnuita sau accident care nu are legatura cu munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1