Subiect "proceduri" Deschis de Alfred B. la data: 07/24/2012 1:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
proceduri
Scris de: Alfred B. la data: 07/24/2012 1:57am
Gen:M
Data nasterii:1951-09-16
Stagiul de cotizare:16 ani
Alte date:cetatean suedez
Intrebare:
As dori lamuriri in legatura cu procedurile necesare pentru a primi pensia cuvenita dupa anii lucrati in Romania, pentru perioada 1971-1987 din care 5 ani studii universitare, iar 11 ani ani de munca ca angajat. Cartea de munca, inclusiv actele solicitate le-am depus la Oficiul de Pensii, cu patru ani in urma. Doresc pensia cuvenita la limita de virsta.

Cu stima,
Alfred
Re: proceduri
Scris de: la pensie la data: 07/25/2012 1:57am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 16 septembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Procedura standard este aceea de depunere a cererii si dosarului de pensie la una din Casele de pensii teritoriale din Romania sau la institutia care se ocupa cu pensile in tara de domiciliu.
In legea pensiilor 263/2010 se prevede ca aceste acte se depun in data in care se deschide dreptul la pensie si in acest caz nu cunoastem conform carei reglementari vi s-a acceptat depunerea actelor anterior. Daca la depunerea actelor ati indeplinit toate formalitatile necesare opinia noastra este ca trebuie sa va mai interesati la Casa de pensii unde ati depus actele, daca s-au schimbat intre timp reglementarile in vigoare si aceasta informare trebuie repetata cu o anumita perioada inainte de deschiderea dreptului la pensie,.
Informatii suplimentare gasiti pe site-ul Casei Nationale de Pensii (CNPAS) la adresa de mai jos :
http://www.cnpas.org/
unde accesati paginile:
- Pensionari cu domiciliul in strainatate.
- Relatii europene.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1