Subiect "calcul pensie" Deschis de Lungu Mariana la data: 07/25/2012 2:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Lungu Mariana la data: 07/25/2012 2:04am
Gen:F
Data nasterii:17.06.1954
Stagiul de cotizare:32ani
Alte date:
Intrebare:Doresc sa primesc cateva raspunsuri referitoare la introducerea datelor pentru calculul pensie.
Am completat datele conform inscrisurilor din Cartea de munca.
Intrebari:
- sporul de vechime se completeaza procentul de 3/6% conf. vechimii si in coloana "fix" valoarea de reprezinta sporul?
- in perioada 1983 - 2001 am avut venituri in afara retributie tarifare(acord, prime, ore suplimentare), unde se inscriu aceste sume?
- in perioada 2003 - 2012 am venituri in afara celor din functia de baza, venituri salariale din Contract de munca cu timp partial(4 ore), doresc sa stiu unde trec aceste valori?
- sunt absolventa de facultate cursuri la zi, unde se completeaza aceasta optiune?
- posed adeverinta in perioada 1980 - 1983 de munca gradul II, unde/cum se ia in considerare?
- as dori sa ma pensionez cu data de 1.01.2013, care este procentul de penalizare?
Va multumesc anticipat
M.Lungu
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 07/26/2012 9:16am
1. Sporul de vechime se introduce numai in coloana % daca il introduceti si coloana suma fixa il luati in calcul de doua ori.
Sporul de vechime inainte de aprilie 1992 se determina asa cum explicam noi pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv l-am determinat noi si acesta este :
- Intre septembrie 1983 – august 1984 3 %
- Intre septembrie 1984 – august 1989 6 %
- Intre septembrie 1989 – martie 1992 9 %
2. Baza de calcul a pensiei este eplicata de noi pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Acolo explicam veniturile care intra in calculul pensiei.
Veniturile exemplificate de dv inainte de aprilie 2001 nu intra in baza de calcul.
3. In perioada dupa aprilie 2001 intra in calcul toate veniturile pentru care s-a platit CAS indiferent ca aceste venituri au fost realizate in mai multe locuri de munca. Aceste venituri le gasiti in scrisorile primite de la Casa de pensii pana in anul 2005. Deasemeni veniturile care se introduc in calculul pensiei dupa aprilie 2001 pot fi cerute de la Casa de pensii cerand “Situatia stagiului de cotizare”
4. Pe perioada de facultate se ia in calcul salariul mediu pe economie. Pentru aceasta introduceti in pagina de intrare in caseta “Data inceperii activitatii profesionale” data inceperii facultatii iar pe perioada facultatii selectati codul “F” fara a introduce salariu in coloana de salarii si programul va lua in calcul automat salariul minim pe economie .
5. Pe perioada stagiului in grupa (nu gradul) II de munca se acorda un punctaj suplimentar care reprezinta 25 % din punctajul anul realizat in acea perioada. Pentru a va calcula noi acest punctaj dupa ce faceti corecturile necesare va sugeram sa ne precizati noua intervalul exact, luna/an, lucrat in aceasta grupa si va vom indica noi punctajul pe care sa-l introduceti in pagina de intrare in caseta “Punctaj suplimentar grupa de munca”
6. Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 17 martie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni
Daca cereti pensie anticipata partiala in 01 ianuarie 2013 aveti 15 luni de anticipare si diminuarea pensiei va fi de 11,25 % si se aplica rezultatului iesit din calculul pensiei de pe site.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1