Subiect "recalcularea pensiei anticipate partial" Deschis de spleisz george la data: 07/25/2012 6:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalcularea pensiei anticipate partial
Scris de: spleisz george la data: 07/25/2012 6:04am
Gen:M
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:41 ani
Alte date:
Intrebare:pensia anticipata respectiv anticipata partial o data stabilita prin decizie se mai recalculeaza pana la implinirii varstei standard de pensionare? Respectiv pe masura ce te apropii de varsta de pensionare si practic scade perioada de penalizare aferenta fata de momentul pensionarii coeficientul de penalizare se micsoreaza corespunzator? Sau ramane nemodificat pana la implinirea varstei de 65 de ani cand se modifica (recalculeza) din oficiu si pensia.
Daca insa apropierea de varsta standard implica si recalcularea pensiei functie de perioada de penalizare aferenta ramasa, aceasta recalculare se face din oficiu sau la cererea persoanei interesate? Multumesc
Re: recalcularea pensiei anticipate partial
Scris de: la pensie la data: 07/26/2012 10:04am
Pensiile anticipate sau anticipate partiale nu se mai recalculeaza pana la implinirea varstei standard de pensionare si trecerea la pensie pentru limita de varsta. Recalcularea pensiilor anticipate sau anticipate partiale la trecerea la pensie pentru limita de varsta se face din oficiu, fara cerere, cand se elimina eventuala diminuare a pensiei anticipate partiale si se introduc in calcul eventualele stagii de cotizare asimilate (stagiul militar, studii universitare, perioade cu pensie de invaliditate, daca exista la dosar acte privind aceste stagii).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1