Subiect "Completare dosar pensie" Deschis de BIBIRE ELENA la data: 07/26/2012 2:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Completare dosar pensie
Scris de: BIBIRE ELENA la data: 07/26/2012 2:35am
Gen:F
Data nasterii:13.09.1951
Stagiul de cotizare:37 ani 5 luni
Alte date:Am depus dosarul pentru pensie limita de varsta incepand cu 1 iulie 2012
Intrebare: Va rog sa-mi spuneti:
-Dosarul mai poate fi completat cu adeverinte dupa depunere pana la emiterea deciziei?
-In CM nu sunt trecute sporurile 1992-2001 ca procent /suma ci apar salariile globale ca fractie(e adevarat ca fractia este scrisa invers dar sper sa fie citita corect).Adeverinta ce trebuie sa cuprinda ca sa fie corecta? Trebuie sa fie scrise numai procentele sau procentele pe ani/perioade?
-Directorul scolii a refuzat sa semneze si stampileze prima pagina din carnetul de munca pe motiv ca nu a intocmit-o el. A procedat corect?Mi-a dat o adeverinta prin care ma recunoaste ca am fost titulara scolii inca de la repartitie si atat.
- Am obtinut un desfasurator de la scoala cu veniturile lunare si sporuri in procente si suma pentru 1992-2001 si adeverinta de stagiu cotizare de la CJP. Imi sunt
necesare / ma ajuta daca le depun la dosar , in completare ? Va multumesc
Re: Completare dosar pensie
Scris de: la pensie la data: 07/27/2012 5:01am
Dosarul de pensie poate fi completat oricand cu acte care dovedesc o perioada sau un drept care nu figureaza in actele depuse deja la dosar.
Introducerea sporurilor in salariul inscris in carnetul de munca dupa septembrie 1992 s-a facut conform unor prevederi legale si deci este corecta inscrierea din carnetul de munca descris de dv.
In normele de aplicare ale legii 263/2010 naprobate prin HG 257/2011 nu este dat un model al adeverintei pentru sporuri dar in ea trebuie sa fie consemnate perioadele salariile tarifare din acele perioade precum si sporurile in % sau suma fixa precum si elementele de identificare ale intreprinderii si a celor care au responsabilitatea intocmirii adeverintei.
Daca actele emise de conducerea scolii au fost admise de functionarul casei de pensii nu va mai puneti probleme privind corectitudinea acestora.
Adeverinta cu sporurile intre 1992 si 2001 este necesar sa fie depusa numai daca sporurile din aceasta nu sunt incluse in suma consemnata in carnetul de munca.
Situatia stagiului de cotizare primit de la CJP nu trebuie depusa la cel care v-a eliberat-o.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1