Subiect "Contestatie decizie pensionare" Deschis de Anonim la data: 07/30/2012 2:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Contestatie decizie pensionare
Scris de: Anonim la data: 07/30/2012 2:03am
Vreau sa fac o contestatie la o decizie de pensionare. Motivele sunt ca asteptam a suma mai mare decat cea calculata si alti colegi de munca, in conditii similare, au primit sume mai ridicate.

Am cateva intrebari legate de contestatie.

In modelele de contestatie a pensiilor pe care le-am gasit, ca motive ale contestatiei, sunt exemplificate "aplicarea gresita a legii xxx/xxxx" sau "neaplicarea art. xx a legii xxx/xxxx", "folosirea sentintei xxx a Curtii xxx", etc., lucruri juridice pe care nu le inteleg si nu le pot folosi.

1. Pot face contestatie fara a specifica astfel de motive exacte, doar sa cer recalcularea pensiei ?

2. Daca ar fi preferabil sa folosesc motive de tipul celor exemplificte mai sus, ce motive generale as putea folosi ?

3. Decizia primita are un numar si o data. Data este scrisa de mana si nu este clara. In contestatie trebuie sa specific numarul si data deciziei pe care o contest. Este o problema daca specific doar numarul, sau daca specific data gresita ?

Multumesc.
Re: Contestatie decizie pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/30/2012 5:01am
Faptul ca va asteptati la o pensie mai mare nu este o argumentare suficienta pentru o contestatie deoarece majoritatea pensionarilor carora li se calculeaza corect pensia sunt nemultumiti de ea.
Spunem aceasta nu ca un repros ci ca o constatare ca este omenesc sa ne autoevaluam subiectiv.
La intrebarile dv raspunsurile noastre sunt urmatoarele.
1 Contestatia pentru a fi luata in considerare trebuie sa prezinte o eroare de calcul constatata de dv si argumentata fie prin referire la un text de lege fie numai explicata.
2. Dv nu trebuie sa luati exemplul altor contestatii ci sa va verificati mai intai calculul pensiei si abia dupa aceia sa cautati modul de prezentare a erorii gasite.
Pe site-ul nostru avem un program de calcul pensie cu care va puteti verifica pensia daca aveti datele necesare. Datele care trebuie introduse in calcul sunt continute in “Buletinul de calcul al pensiei” pe care daca nu l-ati primit impreuna cu decizia de pensionare incercati mai intai sa-l obtineti.
Deci noi va propunem sa obtineti acest buletin de calcul, sa-l analizati si dupa ce intoduceti datele in programul de calcul pensie de pe site sa decideti ce argumente aduceti in contestatie.
Pentru o introducere corecta a datelor cititi indrumarile date de noi pe site la adresele
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Dupa introducerea datelor, daca doriti, reveniti si solicitati o verificare a acestora
3 Noi consideram ca data in care a fost inregistrata decizia are mai putina importanta mai importante sunt:
- Numarul deciziei:
- Data primirii deciziei
- Numarul dosarului dv de pensionare
Acestea trebuie sa fie scrise corect in contestatie si aveti grija ca sa nu o transmiteti si pe aceasta anonima..
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1