Subiect "Pensia de urmas" Deschis de Cosmin la data: 07/30/2012 2:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensia de urmas
Scris de: Cosmin la data: 07/30/2012 2:21am
Gen: M
Data nasterii: 16.10.1992
Intrebare: Buna ziua, ce acte am nevoie pentru am recapata pensia de urmas. Am avut aceasta pensie pana am terminat liceul apoi am facut o pauza de 1 an si acum mam inscris la facultate si am 20 de ani. Ce acte imi trebuie ? si unde le depun ?
Cat dureaza pana mi se aproba ?
Daca se aproba sa zicem in noiembrie, primesc si pentru luna octombrie cand am inceput facultatea sau din momentul aprobari acesteia ?
Re: Pensia de urmas
Scris de: la pensie la data: 07/31/2012 4:17am
Daca ati mai beneficiat de pensie de urmas pentru a fi reluata in plata pensia suspendata trebuie sa depuneti o cerere tip insotita de o adeverinta de studii care se va depune in fiecare an imediat dupa inceperea studiilor.
Aceste acte se depun la Casa de pensii de care apartine domiciliul dv de unde ati mai primit pensie de urmas .
Nu cunoastem perioada dupa depunerea actelor pana la acordarea pensiei dar presupunem a fi scurta deoarece in acest caz exista dosar de pensionare si trebuie numai sa fie reluata plata pensiei de urmas.
Pensia se acorda de la data inceperii anului universitar indiferent de data depunerii cererii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1