Subiect "Data pensionarii" Deschis de GHEORGHE la data: 07/31/2012 4:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data pensionarii
Scris de: GHEORGHE la data: 07/31/2012 4:17am
Gen:B
Data nasterii:22.12.2012
Stagiul de cotizare:37 ani si 9 luni
Alte date:1)Din total: 1 an si o luna somaj;1 an si 4 luni stagiu militar;
2)Grupa 2 de munca(inlusiv conditii deosebite)
Intrebare:De cata vechime in munca mai am nevoie pt. a iesi la pensie anticipata nediminuata si la ce data daca voi munci continuu de acum continuu.
Re: Data pensionarii
Scris de: GHEORGHE la data: 07/31/2012 4:21am
GHEORGHE :
Gen:B
Data nasterii:22.12.2012
Stagiul de cotizare:37 ani si 9 luni
Alte date:1)Din total: 1 an si o luna somaj;1 an si 4 luni stagiu militar;
2)Grupa 2 de munca(inlusiv conditii deosebite): "9 ani, 4 luni si 15 zile."
Intrebare:De cata vechime in munca mai am nevoie pt. a iesi la pensie anticipata nediminuata si la ce data daca voi munci continuu de acum continuu.
"am scris punctul 20 la Alte date dar nu am mentionat perioada lucrata in gr. 2 de munca."
Re: Data pensionarii
Scris de: la pensie la data: 08/01/2012 1:41am
Fata de mesajul anterior ati mai schimbat cateva date din stagiul de cotizare dar data de nastere ati dat-o tot gresita.
Va repetam raspunsul anterior cu o mica modificare cauzata de modificarea stagiului de cotizare.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere (pe care ati dat-o corect in alt mesaj anterior) aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 22 decembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 9 ani lucrati in conditii deosebite beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 3 luni si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani.
Pentru stagiul de 9 ani lucrati in conditii deosebite, beneficiati de reducere a varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in 22 iunie 2020.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 60 ani adica dupa 22 decembrie 2016 daca pana atunci realizati stagiul de cotizare de 43 ani, fara a lua in calcul stagiul militar (va lipsesc 4 ani si 4 luni).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1