Subiect "cand pot iesi la pensie?" Deschis de Popa Marioara la data: 08/01/2012 6:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie?
Scris de: Popa Marioara la data: 08/01/2012 6:37am
Gen:F
Data nasterii:11/07/1954
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:Vedere monoculara,dupa efectuarea stagiului militar declarata inpt timp de pace si de razboi, Laochiul drept inceput de glaucom si cataracta periferica
Intrebare:Daca ma pot pensiona fara penalizare ? Cat va fi penalizarea in cazul in care nu se tine cont de aceste particularitati? Multumesc.
Re: cand pot iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 08/02/2012 6:58am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 11 mai 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 8 luni
Pentru a beneficia de pensie nediminuata trebuie sa va prezentati la comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de pensii care este singura ce poate constata daca, capacitatea dv de munca este diminuata cu cel putin 50 %, sa va incadreze in unul de gradele de invaliditate si astfel sa beneficiat de pensie de invaliditate.
Daca nu sunteti incadrata in unul din gradele de invaliditate puteti cere pensie anticipata partiala. Diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de numarul de luni de anticipare pana in 11 mai 2014. Astfel daca cereti pensie anticipata partiala in 11 august 2012 aveti 21 de luni de anticipare si diminuare de 15,75 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1