Subiect "punctaj facultate" Deschis de florentina ilie la data: 08/02/2012 5:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj facultate
Scris de: florentina ilie la data: 08/02/2012 5:26am
Gen:feminin
Data nasterii:12.12.1960
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare: buna ziua,
as dori sa stiu care este punctajul pentru facultate care se aplica la calcularea pensiei la limita de varsta
multumesc
Re: punctaj facultate
Scris de: la pensie la data: 08/03/2012 3:59am
Punctajul pe perioada studiilor universitare se calculeaza luand in calcul salariul minim pe economie din acea perioada. Acest punctaj poate fi calculat si cu programul de calcul de pe site-ul nostru unde am observat ca ati deschis un program.
Pentru aceasta procedati astfel :
- In pagina de intrare in caseta “Data inceperii activitatii profesionale introduceti data inceperii facultatii.
- Pe perioada facultatii (inclusiv vacanta) selectati codul “F” fara a introduce salariu si programul va lua in calcul salariul minim pe economie.
-Punctajele anuale pe perioada facultatii le puteti citi facand click pe “Datele introduse” de pe oricare pagina de date.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
- Sporurile introduse in program, daca sunt sporuri de vechime, sunt gresite deoarece ele nu sunt determinate asa cum explicam noi pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
- Sporurile sunt introduse de doua ori si in % si in suma fixa. Acestea trebuie introduse o singura data cele primite in procente in coloana corespunzatoare si ce le primite in suma fixa (compensatiile) in coloana corespunzatoare.
-Nu stim cum ati calculat punctajul suplimentar pentru grupa de munca deoarece acesta depinde de punctajele anuale din acea perioada Noi va propunem sa introduceti corect toate datele (salarii si sporuri) pe perioada lucrata in grupa de munca sis a ne comunicati noua prioada lucrata in grupa si ce grupa de munca si va calculam noi punctajul suplimentar.
- Deoarece programul nostru nu a fost adaptat inca noii legi a pensiilor 263/2010 va trebui sa corectati rezultatul calculului diminuandu-l cu 6 % adica inmultindul cu 0,94.
Re: punctaj facultate
Scris de: ilie florentina la data: 08/03/2012 12:20pm
Gen:feminin
Data nasterii:12.12.1960
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare: mentionez ca am lucrat in grupa a II -a de munca in perioadele 12.09.1977- 01.04.1992 si 01.08.1999 - 01.06.2000 respectiv 15 ani, 4 luni si 19 zile
as dori sa stiu ce spor suplimentar se acorda
va multumesc
Re: punctaj facultate
Scris de: la pensie la data: 08/04/2012 8:26am
In raspunsul anterior v-am precizat ca un calcul corect al punctajului suplimentar pentru stagiul in grupa de munca se poate face numai dupa ce introduceti date corecte pe acea perioada iar noi am observat ca in perioada inainte de martie 1992 nu ati introdus corect sporul de vechime asa cum explicam pe site.
In aceasta perioada indiferent de sporul primit de dv se introduce sporul determinat conform celor explicat de noi pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Crezand ca aveti dificultati in a-l determina l-am determinat noi si acesta este :
- Intre septembrie 1982 – august 1983 3 %
- Intre septembrie 1983 – august 1987 6 %
- Intre septembrie 1987 – martie 1992 9 %
Acest spor se introduce in coloana sporuri in % si daca mai aveti si alte sporuri primite, in %, in aceste perioade le cumulati.
In coloana sporuri in suma fixa nu introduceti decat daca ati primit astfel de sporuri.
Deasemeni va atentionam ca ati introdus gresit datele in luna iunie 2005.
Dupa corectarea acestor erori reveniti si va vom calcula punctajul suplimentar pentru stagiile in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1