Subiect "calcul pensie" Deschis de Olah Magdalena la data: 08/04/2012 1:16pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Olah Magdalena la data: 08/04/2012 1:16pm
Gen:
Data nasterii:29,04,1957
Stagiul de cotizare:403 luni
Alte date:
Intrebare:Am incercat sa-mi calculez pensia pe care o voi primii la data limitei de varsta(60ani si 8 luni) . la data de 1 ian.2018
Am calculat 717 RON Mi se pare o suma f. mica
Re: calcul pensie
Scris de: bara demeter la data: 08/05/2012 11:14am
Gen:
Data nasterii:10 februarie 1966
Stagiul de cotizare:39 ani 0 luni 23 de zile
Alte date:grupa 1 de munca
Intrebare:a-ti putea sa-mi spuneti cand ma pot pensiona pentru limita de varsta?momentan incepand cu data de 29.09. 2011 ma aflu in pensie de invaliditate
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 08/06/2012 9:51am
Pentru Olah Margareta
Speranta ca va primi o pensie mai mare o au toti care fac comparatia intre pensie si ultimul salariu si nu insistam pe cauzele acestei erori.
Am verificat datele introduse de dv si nu am gasit erori mari. Dintre erorile mici enumeram urmatoarele :
1.Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 29 ianuarie 2019 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 9 luni.
2. Sporurile de vechime introduse sunt diferite de cele corecte dar nu influenteaza major rezultatul.
3 Introducerea salariilor pe perioada viitoare introduce erori majore deoarece nu veti fi sigura pe un stagiu viitor si pe salariile pe care le veti realiza iar programul nu are salarii medii pe perioadele viitoare utilizand ultimul salariu mediu comunicat de Institutul national de statistica. Din aceasta cauza rezultatul calculului se va modifica cate putin in fiecare luna.
4 Deoarece programul nostrum nu a fost adaptat inca stagiilor complete de cotizare calculate conform actualei legi a pensiilor 263/2010 rezultatul iesit din calcul in cazul dv trebuie corectat micsorandu-l cu 2,40 % adica atat punctajul cat si valoarea pensiei trebuie inmultite cu 0,976.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 08/06/2012 10:09am
Pentru Bara Demeter
Pentru a va raspunde reveniti si faceti urmatoarele precizari :
1. Genul (dupa nume presupunem masculin)
2. Stagiul de cotizare lucrat efectiv, in total si in grupa I de munca. Stagiul transmis de dv presupunem ca l-ati luat din decizia de pensie de invaliditate si contine si sporul de vechime aferent stagiului in grupa I de munca
3 Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite”. Pentru calculele cerute avem nevoie sa stim cum a fost echivalat stagiul dv de gr I.Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca sau analizand anexele 2 si 3 de la legea pensiilor 263/2010.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1