Subiect "Calcul pensie" Deschis de FILOFTEIA la data: 08/06/2012 3:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: FILOFTEIA la data: 08/06/2012 3:27am
Gen:F
Data nasterii:26.12.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua!
As dori sa-mi spuneti daca programul dvs de calcul privind suma ce constituie pensie pentru limita de varsta este valabil(conf noii legi) pentru ca am primit decizia de pensionare si valoarea pensiei este mai mica fata de ccea ce a rezultat din datele introduse de mine conform instructiunilor. Diferenta este de aprox 2 milioane vechi. Ce pot face in acest caz?
Va multumesc anticipat!
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 08/07/2012 4:11am
In cazul dv calculul pensiei conform noii legi a pensiilor 263/2010 nu este diferit fata de calculul conform vechii legi a pensiilor 19/2000 si deci diferenta nu este datorata schimbarii legii pensiilor.
Sfatul nostru este sa verificati incaodata datele introduse si numai dupa aceia sa hotarati daca faceti contestatie.
Noi am incercat sa verificam datele introduse de dv dar nu am avut informatiile necesare unei asemenea verificari, care in cazul dv este si mai dificila deoarece am observat multe perioade necompletate ceiace presupune multe perioade de intrerupere a activitatii.
Obsevatiile noastre in urma verificarii sunt :
1 Nu ati introdus sporul de vechime asa cum explicam noi pe site.la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv l-am determinat noi si acesta este :
- Intre septembrie 1983 – august 1985 3 %
- Intre septembrie 1985 – august 1990 6 %
- Intre septembrie 1990 – martie 1992 9 %
Dupa introducerea acestor sporuri diferenta va creste.
2 In pagina de intrare ati introdus un punctaj suplimentar de 12 puncte pentru stagiu in grupa de munca si nu stim de unde l-ati luat dar presupunem ca este gresit Aici credem ca este explicatia diferentei si pentru a va ajuta furnizatine datele necesare analizei
Aceste date sunt : grupa de munca in care ati lucrat si perioada lucrata.
La verificarea datelor introduse va era de ajutor un buletin de calcul de la Casa de pensiii pe care ar trebui sa-l cereti daca nu vi s-a eliberat. In acesta sunt specificate sumele introduse in calculul pensiei
Re: Calcul pensie
Scris de: FILOFTEIA la data: 08/08/2012 4:15am
Gen:F
Data nasterii:26.12.1954
Stagiul de cotizare:27 ani si 05 luni lucrati efectiv
Alte date: 3 ani facultate la zi;11 ani si 7 luni in gr 2
Intrebare:
Va multumesc pentru raspuns si va trimit celalte date asa cum m-ati rugat. Pentru facultate trebuie sa apara si punctajul in pagina de inceput sau este suficient sa introducem F in perioada aceasta?.

Inca o data multumiri!
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 08/08/2012 9:00am
Pentru facultate nu trebuie sa introduceti punctaj in caseta din pagina de inceput pentruca ar fi luata in calcul de doua ori .
Pentru stagiul lucrat in grupa II de munca este gresit punctajul de 12 puncte dar pentru a-l calcula nu sunt suficiente informatiile trimise si ne pare rau ca nu am fost suficient de clari ca pentru a va calcula acest punctaj trebuie sa ne precizati intervalul lucrat in gr II adica din zi/luna/an pana in zi/luna/an.
La transmiterea acestor informatii nu postati mai multe mesaje decat este necesar deoarece prin aceasta contribuiti la blocarea site-ului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1