Subiect "Punctaj perioade asimilate" Deschis de Panzariu Constantin la data: 08/06/2012 4:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Punctaj perioade asimilate
Scris de: Panzariu Constantin la data: 08/06/2012 4:39am
Gen:M
Data nasterii:01.05.1948
Stagiul de cotizare:40 ani si 6 luni +
perioade asimilate : -stagiu militar 1 an si 4 luni
-studii universitare absolvite la zi 3 ani
Alte date:
Intrebare:Am deschis programul de calcul al pensiei de pe site-ul dumneavoastra,am introdus datele conform cartii de munca,din adeverintele cu sporurile , precum si stagiile de cotizare asimilate.Nu-mi apare punctajul pentru perioadele asimilate nici pe prima pagina a programului , nici in caseta "Date introduse".S-ar putea sa fi gresit la introducerea datelor.Va rog sa-mi clarificati aceasta nelamurire.Va multumesc.
Re: Punctaj perioade asimilate
Scris de: la pensie la data: 08/07/2012 4:12am
Punctajele pentru stagiile asimilate adica pentru stagiul militar si facultate apar in pagina cu “Datele introduse” in caseta fiecarui an si nu sunt cumulate.
In cazul dv nu stim daca sunt introduse corect aceste stagii asimilate deoarece sunt introduse stagii atipice atat atat pentru stagiul militar cat si pentru facultate.
Am verificat si restul de date introduse si avem urmatoarele observatii :
1. In lunile februarie 1968 si septembrie 1969 ati selectat codul “O” ceiace reprezinta salariu orar iar salariu introdus este cat pentru jumatate de luna . Aceasta eroare a ridicat foarte mult punctajele anuale pe acesti ani si pe intreaga perioada.
2 Nu ati introdus sporul de vechime asa cum explicam noi pe site.la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv l-am determinat noi si acesta este :
- Intre aprilie1977 – martie1982 3 %
- Intre aprilie1982 – august 1983 5 %
- Intre septembrie 1983 – martie 1987 9 %
- Intre aprilie1987 – martie 1992 12 %
Re: Punctaj perioade asimilate
Scris de: Panzariu Constantin la data: 08/07/2012 7:53am
Gen:M
Data nasterii:01.05.1948
Stagiul de cotizare:40 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:Nu am inteles modul de introducere a perioadelor stagiilor asimilate.In Livretul militar se consemneaza ;incorporat 21.o2.1968 , lasat la vatra 12.06.1969.In foaia matricola atasata Diplomei de absolvire a facultatii se consemneaza :anul I 1970 - 1971 promovat, cursuri de zi,anul II 1971-1972 promovat, cursuri de zi,anul III 1972-1973 promovat, cursuri de zi.Am si adeverinta eliberata de facultate unde perioada este data tot pe ani scolari,conform registrului matricol.Anul scolar septembrie-august,lucru pe care l-am consemnat in programul de calcul al pensiei.Unde este greseala?Va multumesc si scuzati-ma pentru insistenta.
Re: Punctaj perioade asimilate
Scris de: la pensie la data: 08/08/2012 1:22am
Cand am spus ca ati intodus perioadele de stagiu asimilat atipic ne-am referit si la faptul ca un an universitar incepe la 01 octombrie si se termina la 30 septembrie anul urmator. Faptul ca ati introdus si luna septembrie codul “S” are mai putina importanta deorece influenta este mica.
Perioada atipica se refera de fapt la stagiul militar pe care l-ati introdus de doua ori si in perioada corecta si in perioada ianuarie – august 1973 cand de fapt dumneavoastra erati la facultate si codul selectat trebuia sa fie “F” dar nici aceasta eroare nu influenteaza calculul pensiei deoarece cele doua coduri “F” si “S” sunt tratate identic de catre program.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1