Subiect "calcul pensie" Deschis de Maria Dobre la data: 08/06/2012 8:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Maria Dobre la data: 08/06/2012 8:09am
Gen:F
Data nasterii:22.03.1957
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:studii universitare 1977-1981,grupa II octombrie 1981,iulie 1997,in prezent somer pana in mai 2013
Intrebare:am introdus datele pentru calcul pensie din carnetul de munca si nu sunt multumita de ce mi-a iesit.Daca se poate sa mi le verificati pentru ca nu stiu cum se adauga cei 25%pentru perioada de grupa II si daca ar mai trebui facut ceva .In plus pe perioada facultatii apare un punctaj cu care iar nu stiu ce se face.Multumesc pentru toate raspunsurile de pana acum pentru ca doar cu ajutorul acestui site am reusit sa inteleg cate ceva despre pensionare.Inca ceva-daca aleg sa ma pensionez partial anticipat la 1 mai 2013 din datele introduse de mine a-ti putea sa-mi spuneti cam ce pensie as lua? Sper ca nu exagerez cu cerintele si inca o data multumesc!
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 08/07/2012 8:36am
Faptul ca nu sunteti multumita de calculul pensiei nu ne surprinde deoarece aceasta nemultumire o au toti cei care compara pensia iesita din calcul cu salariul avut inainte de iesirea la pensie. Aceasta diferenta nu se datoreaza, in majoritatea cazurilor, calculului gresit al pensiei.
Noi suntem dispusi sa va ajutam dar mai intai trebuie sa va faceti ordine in datele introduse si sa va stabiliti care din programe trebuie sa-l verificam pentruca ati deschis trei programe si ati introdus date diferite. Daca nu ar fi perioade lipsa (anii 1986 si 2008) am crede ca cel mai corect din programe este ultimul pe numele Maria Dobre.
La acest program avem urmatoarele observatii :
1 Clarificati perioadele necompletate si care in celelalte programe au fost completate.
2 In acest program au fost introdus sporul de vechime fara erori majore
3 Punctajul suplimentar pentru stagiul in gr II in intervalul precizat il vom calcula noi dupa ce eliminati lipsurile de la punctual 1 si reveniti cu anuntul ca pe perioada stagiului de gr II datele sunt corecte.
4 In anul 2002 salariul luat in calculul punctajului pensiei a fost limitat la 16648000 lei asa cum precizam noi pe site. In perioada iulie – decembrie a acestui an castigul total, introdus de dv, compus din salariu si spor depaseste aceasta cifra si programul a facut automat limitarea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1