Subiect "retinere CAS" Deschis de Maria Dobre la data: 08/06/2012 8:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
retinere CAS
Scris de: Maria Dobre la data: 08/06/2012 8:42am
Gen:F
Data nasterii:22.03.1957
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:cu cateva minute in urma am postat date si intrebari dar am omis o problema la care am o intrebare
Intrebare:cand am fost disponibilizata am primit salarii compensatorii la care mi s-a retinut 10,5% CAS-pensie pana la plafonarea sumei de 10110 RON-5 salarii medii pe economie.unde regasesc aceasta suma ca si contributie? Multumesc anticipat.
Re: retinere CAS
Scris de: la pensie la data: 08/07/2012 8:39am
Credem ca folosirea expresiei “salarii compensatorii” este gresita in cazul dv. Salariile compensatorii au fost platite prin anii 90 cand inainte de intrarea in somaj se platea o anumita perioada de timp esalonat cate un salariu compensatoriu dupa care se intra in perioada de somaj propriu zisa si se primea indemnizatie de somaj
Dv credem ca ati primit o anumita suma, sub forma de prima, cu ocazia disponibilizarii dupa care ati intrat direct in perioada de somaj si ati primit indemnizatie de somaj. Aceasta suma a fost evidentiata financiar in ultima luna lucrata si din aceasta cauza s-a limitat suma pentru care s-a platit CAS (atat pentru angajat cat si pentru angajator). Asa cum am precizat aceasta suma este evidentiata in ultima luna lucrata si se ia in calculul punctajului lunar din acea luna.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1