Subiect "puncte suplimentare" Deschis de DAMIAN DOREL la data: 08/06/2012 9:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
puncte suplimentare
Scris de: DAMIAN DOREL la data: 08/06/2012 9:04am
Gen:M
Data nasterii:20.11.1965
Stagiul de cotizare:26 ani 3 luni
Alte date:
Intrebare:Toate bune si frumoase cu programul dumneavoastra dar m-amblocat la introducerea acelor puncte suplimentare pentru grupa de munca , CAS si cwe mai e acolo. Pensia imi iese ridicol de mica calculata in lipsa acelor indici.Imi puteti explica cum se calculeaza acele puncte suplimentare eventual cu un exemplu de calcul.
Multumesc
Re: puncte suplimentare
Scris de: la pensie la data: 08/07/2012 8:41am
Punctele suplimentare pentru stagiile in grupele de munca se calculeaza prin majorarea punctajelor (lunare, anuale ) pe perioada lucrata in grupa de munca. Procentul este diferit in functie de grupa de munca adica 50 % pentru stagiile in grupele I si conditii speciale si 25 % pentru stagiile in grupele II si conditii deosebite.
Programul nostru de calcul de pe site nu a fost inca adaptat pentru acest calcul si datorita faptului ca inainte de aprilie 2001 punctajele anuale contin deja un punctaj pentru pensia suplimentara acest calcul este mai dificil
Din aceasta cauza la cerere facem noi acest calcul insa pentru aceasta trebuie sa procedati astfel:
- Sa ne indicati perioada lucrata si grupa de munca
- La mesajul in care faceti aceste precizari folositi adresa de email pe care ati inregistrat-o la deschiderea programului pentru a va putea identifica programul si utiliza datele din program.
Re: puncte suplimentare
Scris de: Damian Dorel la data: 08/07/2012 2:06pm
Gen:M
Data nasterii:20.11.1965
Stagiul de cotizare: 29 ani
Alte date:
15.09.1984 - 23.08.1987 elev scoala militara( cf art.97 lit b din legea 230/2010)
23.08.1987 - 01.12.1990 - grupa 1
1.02.1991 - 30.04.1991 - grupa 2
01.05.1991 - 01.05.2013 - grupa 1 (deosebite)
Intrebare:
Va rog daca sunteti amabil(a) sa imi spuneti punctele suplimentare la care am dreptul pentru calculul pensiei
Cu stima
Re: puncte suplimentare
Scris de: la pensie la data: 08/08/2012 12:12pm
Informatiile date de dv prin acest mesaj ridica multe semne de intrebare si anume :
1 Care va fi statutul dv la iesirea la pensie? Cadru militar? In acest caz calculul se face in mod diferit.
2 Care este grupa de munca in care ati lucrat dupa aprilie 2001? Conditii deosebite, conditii speciale? Grupa I a existat numai inainte de aprillie 2001.
Am verificat datele introduse de dv in program si am observat urmatoarele erori.
In pagina de intrare :
- Ati introdus un punctaj asigurari sociale a carei justificare nu o cunoastem
- Deasemeni ati introdus un punctaj pentru stagiu militar dupa ce ati introdus si codul “S” pe perioada scolii militare.
- Ati completat gresit cu “da” caseta “25 ani in conditii speciale. Aceasta caseta se completeaza numai de cei care au iesit la pensie cu legea veche a pensiilor 19/2000 si au lucrat 25 ani in conditii speciale.
- Ati completat un punctaj pentru stagiile in grupele de munca. Daca cunosteati acest punctaj din ce cauza ati cerut s ail calculam si noi?N oua ne-a iesit din calcul 16,4771 puncte in conditiile in care ati lucrat in conditii speciale dupa aprilie 2001
In interiorul programului :
- Nu ati introdus sporul de vechime asa cum explicam noi pe site.la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv l-am determinat noi si acesta este :de 3% intre septembrie 1990 – martie 1992.
- Ati inntrodus date si dupa data la zi si in acest caz pe masura ce Institutul National de Statistica va comunica salariile medii pe economie rezultatul calculului se va modifica.
Re: puncte suplimentare
Scris de: Damian Dorel la data: 08/12/2012 1:12am
Gen:M
Data nasterii:201165
Stagiul de cotizare:26
Alte date:
Raspunsuri:
1.Actualmente sunt cadru militar si intentionez sa ies la pensie la 01.05.2013
2. Grupa de munca de dupa aprilie 2011 este fosta grupa 1...adica conditii speciale (eu asa am interpretat)
3. Punctajul de asigurari sociale este cel care mi-a iesit mie dupa calculele mele. Este vorba de asigurari sociale platite de bugetari.Rugamintea mea odata cu postarea pe acest forum a datelor era sa ma ajutati sa fac aceste calcule sau sa le verificati pe cele facute de mine (acesta este raspunsul si pentru completarea punctajului stagiului de munca)
- va rog daca puteti tine cont la calculul pensiei si de ordinul militar clasa I
-nu am inteles de ce calculati sporul de vechime doar pe acea perioada 1990-1992.
-cu privire la datele ulterioare introduse asa cum am explicat intenţia mea este sa ies la pensie la 01.05.2013 si am presupus ca marja de eroare a datelor comunicate de INS este una acceptabila daca pastrez valorile de la data prezenta.
Cu stima
Re: puncte suplimentare
Scris de: Damian Dorel la data: 08/12/2012 1:32am
Damian Dorel :
Gen:M

-nu am inteles de ce calculati sporul de vechime doar pe acea perioada 1990-1992./quote]

Am citit pana la sfarsit acel post si am inteles ...scuze
Cu respect
Re: puncte suplimentare
Scris de: la pensie la data: 08/14/2012 6:06am
Din pacate programul de calcul de pe site nu este adaptat pentru calculul pensiei pentru cadrele militare. Dar cu unele corectii puteti face calculul pensiei dv cu acest program.
Avand in vedere ca aveti o abilitate suficienta pentru calcul va vom indica ce corectii trebuie facute in continuare.
1. Daca sunteti cadru militar conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 20 februarie 2024 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 26 ani si 7 luni si stagiul minim in specialitate de 18 ani si 3 luni.
Conform datelor transmise de dv aveti 25 ani si 3 luni in gr I si conditii speciale si 3 luni in gr II.
Tot conform acestor informatii stagiul de gr I a fost echivalat cu conditii speciale si astfel aveti un stagiu de 25 ani si 3 luni in conditii speciale si 3 luni in conditii deosebite.
Pentru stagiul de 25 ani in conditii speciale beneficiati de un spor de vechime de 12 ani si 6 luni si de reducerea varstei de pensionare tot cu 12 ani si 6 luni conform careia aveti dreptul in prezent la pensie pentru limita de varsta.
3. Nu putem tine cont de distinctiile militare primite deoarece nu cunoastem ce avantaje va aduc. Daca ati avut un spor la salariu il introduceti in programul de calcul
4. Sporul de vechime a fost atribuit inainte de 01 aprilie 1992 pentru vechimea neintrerupta care se pierdea la plecarea in alta intreprindere prin demisie. Dupa 01 aprilie 1992 a fost atribuit un spor pentru vechimea totala in activitate ca recompensa pentru experienta capatata.
Pentru a se aplica o regula unitara la calculul pensiei programul de calcul al Casei de pensii calculeaza astfel :
- Inainte de 01 aprilie 1992 acorda automat sporul de vechime determinat asa cum v-am explicat in un alt raspuns. Programul nostru nu calculeaza automat acest spor si din aceasta cauza trebuie introdus de dv.
- Dupa martie 1992 pana la introducerea lui in salariul din carnetul de munca (prevazut a se face in septembrie 1992) se introduce in calcul sporul de vechime primit care trebuie sa fie continut in o adeverinta eliberata de angajator.
5 In continuare trebuie sa aduceti urmatoarele modificari datelor introduse in program:
- Sa eliminati punctajul de asigurari sociale. Nu este clar cum ati calculat acest punctaj si motivatia.
- Am calculat punctajul pentru stagiile in grupele de munca si a rezultat 16,34576 puncte. Avand in vedere ca acest punctaj este apropiat de cel introdus de dv presupunem ca cel introdus de dv nu este intamplator ci se bazeaza pe un calcul. Ramane ca dv sa hotarati ce punctaj introduceti in program
- Deoarece asa cum am explicat mai sus programul nefiind adaptat pentru calculul pensiilor cadrelor militare active va trebui sa faceti o corectie prin majorare cu 31,67 % a rezultatului iesit din calcul (punctaj mediu si valoarea pensiei). Aceasta se face inmultind punctajul mediu si valoarea pensiei cu 1,3167.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1