Subiect "3 intrebari" Deschis de marian popescu la data: 08/06/2012 3:17pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
3 intrebari
Scris de: marian popescu la data: 08/06/2012 3:17pm
Gen:M
Data nasterii:`956
Stagiul de cotizare:29 ani
Alte date:
Intrebare:1. Cum se introduc la calculul pensiei primele de vacanta si de craciun ? In cartea de munca e salariul negociat doar. Nici in softul de calculare a pensiilor pe care-l detineti, nu sunt trecute, desi aceste sume sunt introduse in brut, fiind platite astfel, toate impozitele si contributiile. In fisele fiscale 1 aceste sume se regasesc, fiind cumulate cu salariul.
2.Am posibilitatea sa evit, la calculul pensiei, perioada facultatii (la care se considera salariul minim pe economie)? Avand destui ani de cotizare, bineinteles. Sau mi sa pun fortat impreuna cu anii de armata?
3. In cazul cand ai, sa zicem, 2 luni concediu fara plata intr-un an, la calcularea punctului se imparte la 12 sau la numarul de luni lucrate, adica la 10 luni ?
Multumesc.
Re: 3 intrebari
Scris de: la pensie la data: 08/07/2012 9:14am
1 Sumele care intra in calculul punctajului pensiei sunt explicate de noi pe site la pagina de la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Aici veti vedea ca inainte de aprilie 2001 primele nu intra in baza de calcul a punctajului pensiei. Dupa aprilie 2001 primele intra in baza de calcul si ele pot fi inglobate in salariul inscris in coloana de salarii sau se introduc separat in coloana sporuri in suma fixa.
2 Este gresit sa evitati introducerea in calcul pensiei, pentru limita de varsta, a stagiilor asimilate pentru studii universitare sau stagiul militar deoarece punctajul mediu al pensiei se calculeaza impartind punctajul total realizat la stagiul complet de cotizare (in cazul dv acesta este de 35 ani) indiferent de stagiul de cotizare realizat.
3 Punctajul anual se calculeaza impartind punctajele lunare cumulate intr-un an calendaristic la 12 indiferent de numarul de luni lucrate in acel an.
Re: 3 intrebari
Scris de: Popescu Marian la data: 08/08/2012 12:29am
Gen:m
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Daca un om se angajeaza in noiembrie sau decembrie punctajul se realizeaza prin impartirea la 12 ? Asta e o nedreptate pentru ca punctajul obtinut in acel an (0.083) va duce in jos foarte mult punctajul final. Exista situatii cand cineva nu munceste sa zicem un an si jumatate. Ce se intampla,se obtine punctaj 0 pe anul acela?
De asemeni, primele de vacanta dinainte de 2001 au fost introduse in brut, platindu-se in acest fel toate impozitele, este injust sa nu se tina seama de ele.
Re: 3 intrebari
Scris de: la pensie la data: 08/08/2012 2:11am
Pe acest site am stabilit regula sa informam pe cei interesati privind prevederile legii si sa nu comentam daca aceste prevederi sunt juste sau nu pentruca exista un dicton latin care se refera la duritatea legii dar noi vom aminti numai epresia romaneasca “legea e lege” care inglogeaza totul.
Totusi pentru dv vom face o exceptie si vom comenta prevederile legii si vom spune ca cel putin prevederea cu punctajul anual calculat prin impartire la 12 este justa si va vom explica dandu-va un exemplu asemanator cu al dv.
Presupunem ca sunt doi pensionari care au muncit corect tot stagiul de cotizare si au avut parcurs identic.
Unul se angajeaza la sfarsitul anului si lucreaza o singura luna in acel an si iese la pensie la inceputul anului si deasemeni lucreaza o singura luna in ultimul an.
Al doilea muncitor se angajaza la inceputul anului si lucreaza tot anul in primul an si se pensioneaza la sfarsitul anului si deasemeni lucreaza tot anul si in ultimul an.
Cat de just este ca ambii muncitori sa primesca punctaje identice daca unul a lucrat cu 22 de luni mai putin.
Cat priveste primele de vacanta inainte de aprilie 2001 nu avem a face decat o singura observatie, ca dv ca angajat pentru aceste sume ati platit impozit dar nu ati platit contributie pentru pensie (suplimentara)
Angajatorul platind contributie pentru pensie pentru intreg fondul de salariu a platit si pentru aceste sume. Aceasta situatie poate fi motivul unei actiuni in justitie dar nu avem cunostinta sa existe o astfel de actiune judecata favorabil
Re: 3 intrebari
Scris de: marian popescu la data: 08/08/2012 5:54am
Gen:M
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc mult pentru raspunsuri.
Re: 3 intrebari
Scris de: la pensie la data: 08/08/2012 9:04am
Ne bucuram ca ati inteles rationamentul nostru.
Vrem sa va precizam ca am postat acest mesaj pentru a contribui la deblocarea site-ului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1