Subiect "Pensionare anticipata partiala" Deschis de Cudin Gheorghe la data: 08/08/2012 2:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata partiala
Scris de: Cudin Gheorghe la data: 08/08/2012 2:41am
Gen:M
Data nasterii:14.10.1952
Stagiul de cotizare:35
Alte date:Cond.deosebite (gr.2-a) 8 ani si 6 luni
Intrebare:Am incercat sa introduc datele necesare in programul de calcul al pensiei. Nu stiu cum sa evidentiez in program perioada lucrata cu gr.2 de munca (perioada 22.01.1990 pina la 21.06.1993 si 01.06.1995 pina la 01.07.2000). Am apelat programul site-ului privind reducerea varstei de pensionare si a rezultat ca pentru cei 8 ani si 6 luni, mi se reduce varsta de pensionare cu 1 an si 6 luni. Eu stiam ca pentru fiecare an se reduce varsta de pensionare cu 3 luni. Nu-i asa? Si nu se iau in considerare decit anii intregi ? Abia astept raspunsul d-stra p-tru care va multumesc anicipat.
Re: Pensionare anticipata partiala
Scris de: Cudin Gheorghe la data: 08/09/2012 6:26am
la pensie :
Va multumesc pentru raspuns. Intr-adevar am confundat reducerea varstei de pensionare cu stagiul de cotizare. Totusi, nu ma pot aptine sa nu va spun ca mai am niste mici nelamuriri cum ar fi: d-stra va referiti la 8 ani lucrati in gr.2 de munca pentru care ar trebui sa mi se acorde 2 ani in plus la stagiul de cotizare. Eu am 8 ani si 6 luni lucrati in gr.2. Sa cred ca se iau in calcul numai anii intregi ??? Deasemenea, la reducerea varstei de pensionare d-stra socotiti ca beneficiez de o reducere cu 1 an si 6 luni pentru 7 ani lucrati in gr.2. Dar eu am lucrat 8 ani si 6 luni. Ma puteti lamurii ?? Va multumesc.
Re: Pensionare anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 08/09/2012 7:44am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 14 octombrie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 8 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 37 ani.
Pentru stagiul de 8 ani lucrati in in grupa II echivalata cu conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in 14 aprilie 2016.
Ati confundat sporul de vechime cu educerea varstei de pensionare.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 31,50 %, la varsta de 60 ani adica in 14 octombrie 2012
Am verificat datele introduse in programul de calcul pensie si avem urmatoarele observatii :
1 Sporul de vechime este introdus cu mici erori . El trebuie introdus astfel :
Intre septembrie 1981 – august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 – august 1986 6 %
Intre septembrie 1986 – august 1991 9 %
Intre septembrie 1991 – martie 1992 12 %
Dupa martrie 1992 pana la introducerea lui in salariul inscris in carnetul de munca sporul de vechime este luat in calcul daca prezentati o adeverinta cu acesta
2.Pentru stagiile prezentate in gr II de munca beneficiate de un punctaj suplimentar de 3,67795 puncte care se introduce in pagina de intrare in caseta “Punctaj suplimentar in grupa de munca. Folositi punct in loc de virgule.

Ne cerem iertare pentru eroarea cu 7 ani in grupa II. Eroarea a aparut numai la tastarea raspunsului. Acum am corectat-o
Reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr II de munca echivalata cu conditii deosebite se face conform tabelulului 1 de la articolul 55 din legea pensiilor 263/2010 care are urmatorul continut
-Pentru stagiul de cotizare de 6 ani se acorda reducere de 1 an
-Pentru stagiul de cotizare de 8 ani se acorda reducere de 1 an si 6 luni
-Pentru stagiul de cotizare de 10 ani se acorda reducere de 2 ani
Deci pentru stagiul de cotizare sub 6 ani nu se acorda reducere iar pentru un stagiu de cotizare intre 6 si 8 (exclusiv) ani se acorda reducere 1 an la fel pentru stagiu intre 8 ani si 10 (exclusiv) ani se acorda reducere de 1 an si 6 luni
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1