Subiect "calcul pensie" Deschis de Mioara Prundurel la data: 08/08/2012 6:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Mioara Prundurel la data: 08/08/2012 6:50am
Gen:F
Data nasterii:11.06.1956
Stagiul de cotizare:01.08.1980 - prezent
Alte date:grupa a-II-a 100% / 01.08.1980-31.12.1991
Intrebare:Avand in vedere raspunsul prompt pe care l-am primit de la dvs. am procedat mai departe la calculul pensiei d-nei Gligor Narcisa(ale carei date le-am postat in mail-ul anterior), ajutandu-ma de programul de calcul pe care l-ati pus la dispozitie, dar nu am stiut sa calculez punctajul suplimentar pentru perioada lucrata in grupa a II-a de munca 100%(01.08.1980 - 31.12.1991).Mentionez ca am calculat(anticipat) pana la data la care ar putea iesi la pensie fara penalizare(luna mentionata de dvs.in raspunsul anterior), deci am luat in calcul si perioada studiilor universitare la zi(01.10.1975-31.07.1980).Va rog sa-mi indicati cum calculez punctajul suplimentar sau daca aveti amabilitatea sa-l calculati dvs. si de asemenea sa-mi spuneti daca acest punctaj suplimentar se modifica in cazul in care alege sa iasa la pensie mai devreme, cu penalizarea respectiva (reprezentand lunile de anticipare) si daca se acorda acest punctaj si in cazul pensionarii anticipate partiale(stiu ca stagiul asimilat-facultatea- nu se ia in calcul, dar nu stiu de punctajul suplimentar).
Va multumesc
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 08/09/2012 7:15am
Punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca in intervalul indicat de dv este de 3.16764 puncte (cu punct nu cu virgula), care trebuie introdus in pagina de intrare in caseta “Punctaj suplimentar in grupa de munca. Acest punctaj nu se modifica in functie de tipul de pensie ci este constant.
In calculul pensiilor anticipata partiala, diminuata sau anticipata, nediminuata, nu intra in calcul perioada studiilor universitare.
Deoarece programul nostru nu este adaptat noii legi a pensiilor pentru a determina punctajul si valoarea pensiei conform noii legi a pensiilor diminuati valorile rezultate din calcul cu 1,4% prin inmultirea rezultatelor cu 0.986 dupa care se aplica diminuarea in cazul pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1