Subiect "calcul pensie" Deschis de Maria Dobre la data: 08/09/2012 7:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Maria Dobre la data: 08/09/2012 7:54am
Gen:F
Data nasterii:22.03.1957
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:grupa a II-a 15 ani si 8 luni in perioada 15 octombrie 1981-01 iulie 1997,in prezent somer pana la 01 mai 2013
Intrebare:Am deschis un nou program pe numele Dobre Maria final.Am introdus sporul de vechime asa cum a-ti spus si v-as ruga daca puteti sa-mi calculati punctajul pentru grupa.De asemenea v-as ruga sa-mi raspundeti la o intrebare pe care am mai pus-o si nu am primit raspuns:pentru prime,premii in afara salariului la care mi s-a retinut CAS am ceva la pensie?Repet sunt sume la care s-a retinut CAS.Si inca o intrebare:daca la 1 mai 2013 optez pentru pensionare partial anticipata cam ce pensie as primi estimativ dupa toate datele pe care vi le-am furnizat?
Multumesc pentru tot ce am primit pana acum si felicitari pentru profesionalism.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 08/10/2012 8:01am
Din pacate nici acum nu ati facut distincte programele deschise. Am avut in vedere ultimul program din cele doua deschise cu numele Dobre Maria final.
Punctele suplimentare penstru stagiul in gr II de munca pe intervalul indicat si cu datele introduse in program sunt 4,22021 puncte.
Primele primite sunt luate in calculul punctajului pensiei numai dupa martie 2001.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 22 noiembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni.
Pentru stagiul de 15 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 35 ani si 9 luni .
Pentru stagiul de 15 ani lucrati in grupa II echivalata cu conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 3 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 8 luni adica in 22 noiembrie 2014.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata , incepand cu 22 noiembrie 2012.
Daca cereti pensie anticipata partiala incepand cu 01 mai 2013 diminuarea pensiei anticipate partiale va fi de 14,25 %
Estimarea pensiei anticipate partiale pe care o primiti in 01 mai 2013 o puteti face astfel :
- Introduceti punctajul suplimentar calculat de noi pentru stagiul in grupa de munca in pagina de intrare.
- Scoateti din program perioada studiilor universitare
- Introduceti indemnizatia de somaj pe care o primiti. De preferabil pana la zi.
- Deoarece programul nostru calculeaza conform vechii legi a pensiilor pentru a calcula conform noii legi a pensiilor in cazul dv trebuie sa diminuati rezultatul iesit din calcul cu 2,2% inmultint rezultatul calculului cu 0,978.
- Diminuati rezultatul cu 14,25 % inmultindu-l cu 0,8575.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1