Subiect "pensii" Deschis de caroi ilie iulian la data: 08/09/2012 11:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensii
Scris de: caroi ilie iulian la data: 08/09/2012 11:37am
Gen:masculin
Data nasterii:26 09 1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am absolvit scoala militara de ofiteri activi Am fost incadrat ca si ofiter activ in 1979 iar in 1989 am trecut in rezerva Intrebarea mea este daca pot beneficia de pensie dupa anii lucrati in armata anul acesta ?
Re: pensii
Scris de: la pensie la data: 08/10/2012 5:38am
Legea pensiilor 263/2010 se mai numeste si legea unitara a pensiilor pentruca ea are prevederi atat pentru cei care lucreaza in sectorul militar cat si cei din sectorul public.
Pentru cei care lucreaza in sectorul militar este o alta grila a varstei de pensionare dar de aceasta nu beneficiaza decat cei care la data pensionarii sunt cadre militare active.
Cei care au lucrat in sectorul militar dupa care au trecut in rezerva si au continuat activitatea in sectorul public se pensioneaza dupa grila varstei de pensionare din domeniul public luandu-se in calcul ca stagiu de cotizare si perioada lucrata in sectorul militar.
In aceste conditii dv conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 26 septembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1