Subiect "Pensionare anticipata partiala" Deschis de Ghinea Elena la data: 08/10/2012 7:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata partiala
Scris de: Ghinea Elena la data: 08/10/2012 7:07am
Gen:F
Data nasterii:02.01.1961
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:24 ani gr.2
Intrebare:Buna ziua. Folosind programul de reducere a varstei de pensionare si introducind datele mele de nastere, inclusiv cei 24 ani de munca in gr.2, a rezultat ca pot sa ma pensionez la limita de varsta dupa 07.2017 (reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni). Intrebarea pe care vreau sa vi-o pun este: cind am dreptul sa ma pensionez anticipat ? sau anticipat partial ?? Cu 5 ani inainte de indeplinirea varstei de 62 ani, sau cu 5 ani inaintea datei de 07.2017 ?? Va multumesc anticipat pt.raspuns.
Re: Pensionare anticipata partiala
Scris de: Ghinea Elena la data: 08/13/2012 4:12am
Ghinea Elena :
Gen:F
Data nasterii:02.01.1961
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:24 ani gr.2
Intrebare:Buna ziua. Folosind programul de reducere a varstei de pensionare si introducind datele mele de nastere, inclusiv cei 24 ani de munca in gr.2, a rezultat ca pot sa ma pensionez la limita de varsta dupa 07.2017 (reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni). Intrebarea pe care vreau sa vi-o pun este: cind am dreptul sa ma pensionez anticipat ? sau anticipat partial ?? Cu 5 ani inainte de indeplinirea varstei de 62 ani, sau cu 5 ani inaintea datei de 07.2017 ?? Va multumesc anticipat pt.raspuns. Deasemenea, va rog sa-mi spuneti care este sporul de vechime care se adauga la stagiul de cotizare, si cum se calculeazsa cuantumul pentru sporul de vechime suplimentar. Multumesc./
Re: Pensionare anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 08/13/2012 7:03am
Pentru a va putea raspunde la intrebarile dv privind data de iesire la pensie trebuia sa ne dati data nasterii si stagiul total de cotizare pentru a va putea verifica daca ati folosit corect programul de calcul a reducerii varstei de pensionare.
Am incercat sa verificam o eventuala corespondenta anterioara cu dv si am gasit unele date care nu corespund cu cele date acum (data nasterii 05 mai 1956, stagiul de cotizare de 31 ani si pensionata cu pensie de invaliditate din februarie 2010) .Cu aceste date si stagiul de 24 ani in gr II dat prin acest mesaj trebuia sa fiti deja pensionata cu pensie pentru limita de varsta.
In lipsa datelor certe va indicam urmatorii pasi :
1-Determinati varsta de pensionare cu pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, cu programul de calcul de la pagina de la adresa de pe site :
http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
2-Determinati varsta de pensionare cu reducerea varstei de mai sus cu 5 ani si 6 luni si determinati data pensionarii cu pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei pentru stagiul in grupa de munca.
3- Nu puteti beneficia de pensionare cu pensie anticipata partiala la o data anterioara deoarece acesata pensie se obtine cu o anticipare de 5 ani fata de varsta determinate la punctual 1 deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei pentru stagiul in grupa de munca.

Pentru stagiul de 24 ani in gr II de munca mai beneficiate de urmatoarele avantaje :
- Un spor de vechime de 3 luni pentru fiecare an intreg in stagiu de gr II adica un spor total de vechime de 6 ani care se cumuleaza cu stagiul de cotizare efectiv lucrat.
- Un punctaj suplimentar care se calculeaza prin majorare cu 25 % a punctajelor anuale realizate pe perioada lucrata in grupa II de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1