Subiect "calcul gresit pensie" Deschis de racz maria la data: 08/12/2012 3:50pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul gresit pensie
Scris de: racz maria la data: 08/12/2012 3:50pm
Gen:f
Data nasterii:06.01.1953
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:am calculat cu programul dumneavoastra pensia si mi-a iesit 710 ron , eu primesc pensie 544 ron am facut contestatie la casa de pensii si au spus ca este corect ce au calculat ei.
stagiu de cotizare 19 ani 5 luni 4 zile
pensie de invaliditate gr 2 18 ani 1luna 5 zile
Re: calcul gresit pensie
Scris de: la pensie la data: 08/13/2012 10:34am
Ne pare rau ca nu ati inteles modul de utilizare al programului de calcul de pe site-ul nostru.
Rezultatul unui calcul nu este intotdeauna corect chiar daca programul este relativ corect. Acest rezultat depinde in egala masura de datele introduse in program.
In cazul dv datele introduse in program sunt corecte numai pana in decembrie 1988 . Nu cunoastem situatia dv dupa aceasta data pana la intrarea in pensie de invaliditate care presupunem a fi fost in aprilie 1994 dar dupa aceasta data selectarea codului P2 este gresita. Nu insistam asupra cauzei acestei greseli. Aceasta explicatie o gasiti pe site la “Pensia de invaliditate”. In cazul dv la calculul pensiei pentru limita de varsta nu trebuia utilizat deloc acest cod. Va puteam explica modul de utilizare in cazul dv daca ne cereati sa va verificam datele introduse in program inainte de a face contestatia asa cum procedeaza multi utilizatori ai programului.
Mai pe scurt in cazul pensiei dv pentru limita de varsta introducerea datelor in program trebuia sa se faca astfel :
- Inainte de iesirea la pensie de invaliditate trebuiau introduse in program sumele primite pe perioada stagiului de cotizare efectiv lucrat si a sumelor primite pe perioada concediilor pentru incapacitate de munca, utilizand pe toata aceasta perioada codul “L”.
-Dupa iesirea la pensie de invaliditate care este considerata deasemeni stagiu de cotizare asimilat trebuia selectat tot codul “L” iar in loc de salariu trebuia introdusa pensia de invaliditate primita.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1