Subiect "Data pensionare" Deschis de Dandu la data: 08/15/2012 4:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data pensionare
Scris de: Dandu la data: 08/15/2012 4:44am
Gen:Masculin
Data nasterii:01.12.1959
Stagiul de cotizare:
Conditii normale de munca - 15 ani
Grupa a II-a - 3 ani 6 luni 21 zile
In perioada 1988-1997 am fost ofiter MApN, incadrat in Grupa I - 9 ani 1 luna 4 zile
Alte date:
Stagiu militar termen redus - 9 luni
Facultate - 5 ani
Intrebare: la ce varsta pot beneficia de pensie anticipata partiala?
Re: Data pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/16/2012 8:16am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 01 decembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca Noi presupunem ca a fost echivalata cu conditii speciale.
Pentru stagiile de 9 ani in grupa I si 3 ani in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru stagiul militar si studii universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 38 ani si 7 luni.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 aveti 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 9 ani in conditii speciale si 3 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 01 iunie 2020
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in acesta grupa de 12 ani aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in 01 iunie 2022
Puteti obtine pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 ani adica in 01 decembrie 2019 daca atunci stagiul dv de cotizare este de 35 ani fara a lua in calcul stagiile asimilate pentru stagiul militar si studii universitare (va lipsesc 2 ani si 2 luni).
Diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de varianta in care va incadrati. In varianta intai diminuarea este de 4,5 % iar in varianta doi de 22,5 %.
Re: Data pensionare anticipata
Scris de: Dandu la data: 08/17/2012 3:08am
Gen:M

Data nasterii: 01.12.1959
Stagiul de cotizare: 38 ani si 7 luni, incluzand 9 luni militar termen redus si 5 ani facultate

Alte date:
Grupa a II-a - 3 ani 6 luni 21 zile
Grupa I - 9 ani 1 luna 4 zile

Intrebare:In vederea obtinerii pensiei anticipate, se poate reduce varsta de pensionare cu perioada de 5 ani prevazuta de lege dar si cu perioada de reducere a varstei de pensionare aferente conditiilor de munca, respectiv 4 ani si 6 luni/ 2 ani si 6 luni?
Re: Data pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/20/2012 4:06am
Anticiparea de 5 ani la pensie anticipata partiala nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca. Daca acestea se suprapun nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale pentru perioada de reducere a varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca.
Din aceasta cauza diminuarile sunt diferite in cele doua variante.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1