Subiect "calculul pensiei" Deschis de Savu Gheorghe la data: 08/16/2012 7:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul pensiei
Scris de: Savu Gheorghe la data: 08/16/2012 7:14am
Gen:Masculin
Data nasterii:20.03.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am lucrat in aviatie.Am iesit la pensie pentru limita de virsta.Am 19an gr.1,6ani gr,2 si 11ani stagiu asimilat.Puteam beneficia la acea data de reducerea stagiului de cotizare conform anexei4 barbati din lg.19/2000?
Re: calculul pensiei
Scris de: Savu Gheorghe la data: 08/16/2012 8:04am
Savu Gheorghe :
Gen:Masculin
Data nasterii:20.03.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:1)Am lucrat in aviatie.Am iesit la pensie pentru limita de virsta.Am 19an gr.1,6ani gr,2 si 11ani stagiu asimilat.Puteam beneficia la acea data de reducerea stagiului de cotizare conform anexei4 barbati din lg.19/2000?

Continuare:
2)intre 15.09.1978-20.08.1981 am urmat cursurile unei Scoli militare de ofiteri.Ce salariu se calculeaza(minim sau mediu)?
3)din data de 01.09.2000 am fost pensionat cu pensie de invaliditate gradul 2. De atunci nu am mai avut alte venituri.In datele (venituri) Casei de pensie pentru perioada 01.09.2000-01.04.2001 este trecut "INV"(nu are cuantumul pensiei), iar punctajul mediu anual este mai mic(2000 -> 1,84428 si 2001 -> 2,17861).Cum este corect?
4)In perioada 01.07.1972-15.09.1978 am grupa II 100% , iar in perioada 20.08.1981-01.09.2000 am grupa I.La care punctaj se aplica OG. 209:la cel lunar sau la cel anual(care include si punctajul suplimentar).
Multumesc.
Re: calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 08/17/2012 3:16am
Datele sunt prezentate confuz.
Nu ati precizat daca ati avut stagii de cotizare in domeniul militar sau daca stagiul de 19 ani in gr I l-ati lucrat in aviatia civila in una din functiile nominalizate in anexa 1 din legea 19/2000 adica daca stagiul se incadreaza in conditii speciale.
Conform legii unitare a pensiilor 19/2000 si a datei de nastere aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de cotizare in grupele de munca, in 20 martie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani
In acest caz pensionandu-va inaintea acestei date cu mai mult de 11 ani inseamna ca ati beneficiat de reducerea varstei de pensionare insa nu putem preciza conform caror prevederi deoarece nu avem datele necesare analizei.
Am verificat datele introduse de dv in program si referitor la acestea si la intrebarile dv avem urmatoarele observatii :
1. Nu ati introdus sporul de vechime inainte de aprilie 1992
Pe acesta il gasiti in buletinul de calcul al pensiei daca ati obtinut un asemenea document de la Casa de pensii sau il puteti determina asa cum precizam noi pe site pe pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
La calculul stagiului de cotizare in vederea determinarii sporului de vechime intra si perioada scolii militare daca nu ati facut o intrerupere mai mare decat cea legala, fara insa a introduce spor de vechime pe perioada scolii.
2. Pe perioada scolii militare se ia in calcul salariul minim pe economie din acea perioada. Programul de calcul de pe site introduce automat acest salariu daca pe acea perioada selectati codul “S” fara a introduce salariu
3. Pe perioada pensiei de invaliditate se ia in calcul valoarea pensiei de invaliditate primita.
Dupa aprilie 2001 pana in decembrie 2005 Casa de pensii a calculat punctajele lunare si anuale pentru toti asiguratii si a comunicat acest punctaj prin posta. Presupunem ca la acest punctaj va referiti dv si in programul de calcul al casei de pensii a fost mai usor sa-l introduca pe acesta.
4. Punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca se aplica punctajului lunar fara ca acesta sa contina punctajul pentru pensia suplimentara.
Deoarece in programul nostru de calcul pensie poate fi vazut punctajul anual in care este inclus punctajul pentru pensia suplimentara (facand click pe “Datele introduse” calculul este mai dificil si va propunem ca dupa ce faceti corectiile indicate de noi reveniti si va calculam noi acest punctaj.
5. In anul 2008 ati introdus gresit codul “P2” deoarece acesta se introduce numai pentru calculul pensiei de invaliditate si numai pe perioada stagiului potential. Deci introduceti codul “L” si in coloana salarii introduceti pensia primita.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1