Subiect "durata calculuui pensiei" Deschis de Melnic Natalia la data: 08/18/2012 5:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
durata calculuui pensiei
Scris de: Melnic Natalia la data: 08/18/2012 5:02am
Gen:f
Data nasterii:22.08.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: 1. Puteti sa estimati care este durata maxima de obtinere a deciziei de pensionare (anticipata partiala) dupa depunere dosarului .
2. Casele teritoriale , este corect sa nu accepte sa ti elibereze la cerere "Situatia stagiului de cotizare " aferent perioadei de dupa 2005? Singurul raspuns fiind ca daca doresti asa ceva nu ai decat sa-ti depui dosarul de pensie ?
Sistemul informatic al Casei de pensii - nu permite unui om dupa 35 de ani de munca sa stie corect cat ar trebui sa aiba pensie - solicitare ce mi se pare legala intr-un stat cat de cat modern ? Exista vreo lege prin care CASELE TERITORIALE AU OBLIGATIA DE ATI FURNIZA macar "Situatia stagiului de cotizare ? "( si nu sa te trateze de parca le-ai cere pomana ??)
Re: durata calculuui pensiei
Scris de: la pensie la data: 08/20/2012 4:23am
1. Cu parere de rau va comunicam ca nu putem aprecia durata maxima de obtinere a deciziei de pensionare deoarece aceasta depinde de foarte multi factori cum ar fi :
- Numarul de dosare in lucru simultan si capacitatea de prelucrare a casei de pensii sectoriale.
- Neclaritati in actele depuse la dosar
- Alti factori necunoscuti noua
2. Obligatia Casei de pensii de a elibera “Situatia stagiului de cotizare” este prevazuta in art 50 din legea pensiilor 263/2010 care prevede :
(1) Stagiul de cotizare se certifica asiguratului, din oficiu, o data la 2 ani de CNPP (casa nationala de pensii nn) si de casele de pensii sectoriale.
(2) Stagiul de cotizare se certifica si la cerere asiguratilor, contra cost. Tariful serviciului respectiv se stabileste anual de CNPP si de casele de pensii sectoriale

Daca vi se refuza acest drept depuneti o contestatie catre Comisia Centrala de contestatii. Contestatia se depune la registratura Casei de pensii teritoriale de care apartineti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1