Subiect "Pensie de urmas" Deschis de Lazar Adrian la data: 08/20/2012 4:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de urmas
Scris de: Lazar Adrian la data: 08/20/2012 4:49am
Gen:Msculin
Data nasterii:23.01.1993
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Am urmatoarea problema si as dori raspunsuri din partea dumneavoastra. Tatal meu a decedat in urma cu 1 saptamana la varsta de 43 ani.Lucra la Pentitenciar din anul 2000 iar pana in acel an(respectiv din anii 89'-90') a lucrat ca electrician la Rovinari.Intrebarea mea este de ce imi este refuzata acordarea pensiei de urmas? Am 19 ani ,sunt la facultate iar cand am fost la penitenciar si am intrebat de pensia de urmas mi-au raspuns ca nu are 15 ani de activitate in cadrul penitenciarului.Dar cu ceilalti ani lucrati in alt domeniu?...nu se iau in considerare? Mai simplu spus ei imi distrug de acum viitorul fiindca studiile nu le pot continua doar bazandu-ma pe mama care are un salariu de 600 lei...sa fim seriosi.De aceea va rog sa-mi spuneti ce este de facut. Multumesc!
Re: Pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 08/21/2012 2:49am
Noi credem ca nu trebuie sa va descurajati la primul obstacol intalnit si mai intai sa va informati si sa continuati demersurile.
Dupa parerea noastra abordarea analizei a fost gresita. In primul rand dv nu trebuie sa intrebati la penitenciar unde este un functionar mai putin sau mai mult informat in domeniul legislatie pensiilor.
Pentru informatii competente trebuie sa va adresati Casei de pensii sectoriale organizata pe langa Ministerului Administratiei si Internelor sau Casei de pensii judetene de care apartine domiciliul tatalui dv decedat
Primul pas este sa va informati privind prevederilor legislatiei pensiilor si in primul rand legea pensiilor in vigoare legea 263/2010.
Aceasta lege a fost denumita si legea unitara a pensiilor deoarece a inclus si pensile cadrelor militare active si a celor cu statut de functionari publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare.
Diferenta intre conditiile de pensionare a cadrelor militare active si a celor din domeniu public se face la varsta de pensionare pentru limita de varsta, stagiul complet de cotizare si stagiul minim de cotizare dar aceste diferente au influenta asupra modului de calcul al pensiei.
In privinta stagiului de cotizare se cumuleaza stagiile de cotizare realizate si in domeniul public (la Rovinari) si in domeniul administratiei penitenciare. Numai stagiul minim in specialitate (domeniul militar) este socotit separat insa acesta este conditie pentru pensia pentru limita de varsta.
Pensia de urmas acordata conform legii pensiilor 263/2010 (art 89 alin1 litera b ), in cazul decesului sustinatorului in perioada in care acesta nu era pensionar, se calculeaza raportanduse la pensia de invaliditate de gr I la care avea dreptul sustinatorul decedat. Dar conditiile de stagiu pentru acordarea pensiei de invaliditate nu sunt diferite daca a lucrat in domeniu public sau militar ci pentru aceasta trebuie ca in functie de varsta sa aiba un stagiu de cotizare necesar.
Pentru varsta intre 41 si 45 stagiu de cotizare necesar este de 17 ani, cumulat in cele doua domenii, conditie pe care tatal dv o indeplinea la data decesului
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1