Subiect "pensionare la limita de varsta" Deschis de Lungeanu Lorica la data: 08/21/2012 12:55pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare la limita de varsta
Scris de: Lungeanu Lorica la data: 08/21/2012 12:55pm
Gen:F
Data nasterii:04.04.1953
Stagiul de cotizare:cca.40 ani
Alte date:
Intrebari:

1. Cu data de 04.09.2012 indeplinesc cele 2 conditii , respectiv varsta si stagiu minim de cotizare ptr. inscrierea la pensia la limita de varsta.
Intrebarea mea este :
Care este termenul maxim( zile lucratoare sau calendaristice) de depunere a dosarului de pensie ptr. inregistarea si plata pensiei cu data de 04.09.2012 si in cazul in care am depasit acest termen max., drepturile de pensie la limita de varsta de cand se acorda si de cand se platesc ?

2. Cand indeplinesc conditiile ptr. pensia limita de varsta trebuie sa primesc o adresa oficiala de la Departamentul Resurse Umane prin care sunt instiintata ca imi inceteaza Contractul Individul de Munca (CIM) si nu mai am dreptul sa lucrez ? Ce se intampla daca nu sunt instiintata de cei de la Departamentul Resurse Umane, lucrez in continuare si nu depun cererea de pensionare ?

3. Aplicarea art. 170 din actuala lege a pensiilor 263/2010 ridica o serie de probleme.
La alin. 1 art. 170 intalnim notiunea de castig salarial mediu brut realizat si as vrea sa-mi spuneti despre ce castig salarial mediu brut este vorba, de cel pe intreaga economie( comunicat de INS) sau pe persoana ?

4. Tot conform art. 170 alin. 2, acest indice de corectie se aplica o singura data, la inscrierea initiala la pensie.
Inscrierea mea initiala la pensie la limita de varsta, este o singura data, in septembrie 2012.
Intrebarea mea este : eu nu voi beneficia de prevederile art. 170 alin. 1, adica de aplicarea indicelui de corectie,nici in anul 2012, nici de la 01.01.2013 ( conform art. 16 din legea 283/2011 si OUG nr. 80/2010) ?


Multumesc anticipat
Re: pensionare la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 08/22/2012 4:22am
1. In lege nu se prevede un termen de depunere a dosarului de pensie pentru limita de varsta ci se prevede ca acesta sa fie depus incepand cu data de deschidere a dreptului la pensie, in cazul dv incepand cu 04 septembrie 2012.
In cazul cand depuneti dosarul de pensie dupa data deschiderii dreptului la pensie pensia se acorda si se introduce in plata incepand cu data de depunere a dosarului de pensie.

2 Aceasta intrebare face parte din legislatia muncii si nu stim cum va fi aplicata de angajatorul dv.
Conform art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul muncii modificat prin legea 40/2011 contractul dv individual de munca inceteaza de drept de la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta si stagiu pentru pensionare cu pensie pentru limita de varsta si da dreptul angajatorului sa va instiinteze ca a incetat de drept contractul dv de munca si trebuie sa depuneti dosarul de pensie
Daca din anumite motive angajatorul dv nu connstata si nu face uz de acest articol din codul muncii dv puteti lucra in continuare fara a pierde niciun drept.

3 si 4 Articolul 170 din legea pensiilor 263/2010 ridica multe semne de intrebare si pentru noi deoarece ele nu au fost clarificate prin normele de aplicare ale legii pensiilor. Senzatia noastra este ca el ridica aceleasi semne de intrebare si pentru cei de la Casa de pensii si ca el va mai fi amanat si daca va fi pus in aplicare vom vedea cum.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1