Subiect "calcul punctaj" Deschis de Silvia la data: 08/23/2012 11:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul punctaj
Scris de: Silvia la data: 08/23/2012 11:47am
Gen:F
Data nasterii:01.12.1954
Stagiul de cotizare: 39 ani 10 luni 14 zile
Alte date din care:
• gr.II ( L.3/1977) : 13 ani 6 luni 2 zile;
• conditii normale : 29 ani 10 luni;
• stagiu asimilat : 4 ani 6 luni ;
• stagiu asimilat(alte drepturi) : 7 luni 7 zile;
• stagiu aferent gr II : 3 ani si 3 luni


Intrebare :

Conform art. 78 din Legea 19 / 2000, subsemnata am iesit la pensie de boala in martie 2005 si beneficiam „”Pentru stagiul potential acordat celor in drept sa obtina o pensie de invaliditate, punctajul anual de:
b) 0,60 puncte pentru gradul II de invaliditate; ’ ( inteleg ca reprezinta 0,60 puncte din punctajul calculat pentru pensie la limita de virsta si in care nu se luau in considerare anii de facultate si cei asimilati din anii in care am beneficiat de pensia de boala )
Intre timp primesc o suplimentare la punctul de pensie de 0,02723 pe Legea 100/2008 si 0,10968 pe legea 209/2008 .( numai datorita ajutorului si indrumarilor primite de la Dvs, penstru care va multumesc inca odata )
In mai 2012 am depus dosarul pentru trecerea la pensia de limita de virsta cu o reducere de 2 ani si 5 luni de pentru anii de munca gr. II.
Vreau sa stiu daca este corect sa nu folosesc programul de calcul al pensiei de pe site, ci sa merg pur si simplu prin adaugare si scadere de punctaje, plecind de la acel 60 %, din art. 78 din Legea 19 / 2000 astfel :
Punctaj actual pe pensia de boala : 2,82312 obtinut prin majorare cf. L 100/2008 cu 0,02723 si cu 0,10968 cf. L 209/2008/ . Deci inainte de aceste majorari aveam 2,68621 ceea ce reprezenta 60 % cf. Conform art. 78 din Legea 19 / 2000.
Deci la 2,68621 care reprezinta 60 % adaug 40 % deci 1,79081 si rezulta un punctaj total de 4,47702 punctaj la care adaug majorarile cu L100 si L 209 deci 0,13691 + punctajele aferente pentru anii de fac. + punctaj din anii de pensie de boala si deci ar trebui sa rezulte ceva peste 4,61393.
1. Ce spuneti, calculul este corect sau nu ?
Casa de pensii imi emite o Decizie de pensie cu valoarea punctului pentru limita de virsta de 3,07383.( fata de2,82312 cit aveam la boala ). Majorarea in bani a pensiei este nesemnificativa in opinia mea, brut 76 lei.
Am introdus si datele in programul dvs, dar afara de anii de facultate care corespund ca punctaj, in rest NICI un an nu corespunde cu punctajele anuale din decizi de pensie. Punctaje;le casei de pensii sunt normal, mai mici !!!
Ex in 1985 la ei 1,19986 la Dvs. 1,36784.
In 1998 la ei 6,94193 la Dvs. 7,93473.
2. Este corect calcul meu de pe site ???
Astept o opinie din partea Dvs. pentru ca sincer, as face contestatie. Va multumesc foarte mult, pentru efortul si rabdarea de a raspunde la toata lumea.
Cu stima
Silvia
Re: calcul punctaj
Scris de: la pensie la data: 08/24/2012 6:04am
Primul calcul facut de dv luand ca baza pensia de invaliditate de gradul II este complet gresit.
Modul de calcul al pensiei de invaliditate il explicam si noi pe site si este diferit de cum credeti dv adica :
- Se iau in calcul toate stagiile de cotizare inainte de pensia de invaliditate inclusive facultatea si cei asimilati.
- Punctajul de 0,60 puncte este un punctaj annual care se acorda pentru stagiul potential acordat prin decizia de pensionare de pensie de invaliditate pentru cei care la data iesirii cu pensie de invaliditate nu aveau stagiul complet de cotizare.
Dv conform datei de nastere aveti stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni si in martie 2005 presupunem ca aveati stagiul de complet de cotizare (in care intra si facultatea) realizat si deci nu ati primit stagiu de cotizare potential.
Deci pensia pentru limita de varsta actuala poate fi calculata in doua feluri:
-Prin introducerea datelor de la inceputul facultatii pana la iesirea la pensie de invaliditate iar de la iesirea la pensie de invaliditate in loc de salariu se introduce pensia primita selectand tot codul “L” si apoi adaugarea punctajului suplimentar pentru stagiul in grupa de munca
- Prin adaugarea punctajului total din decizia de pensie de invaliditate (in programul nostrum se introduce in caseta “Punctaj asigurari sociale” din pagina de intrare dupa care in program se introduce numai perioada dupa martie 2005 in care in loc de salariu se introduce pensia primita selectand tot codul “L” si apoi adaugarea punctajului suplimentar pentru stagiul in grupa de munca

In programul de pe site dv ati optat pentru prima varianta. Am verificat datele introduse de dv si nu am observat erori evidente cu o singura exceptie in luna iunie 2005 ati introdus o cifra exprimata in roni si trbuia exprimata in rol deoarece s-a trecut la ron din iulie 2005.
In privinta comparatiilor pe care le faceti intre punctajele anuale de pe site-ul nostrum sic el al casei de pensii diferenta se explica prn faptul ca pe site-ul nostrum punctajele anuale contin si punctajele pentru contributia la pensie suplimentara, punctaje pe care casa de pensii le acorda separate. In acest caz. Mai corect este sa comparati punctajul total sau punctajul mediu.
Punctajele pentru contributia suplimentara se calculeaza prin majorarea punctajelor lunare si anuale cu procentele specificate la art 168 alin (1) din legea pensiilor 263/2010. Acestea sunt de 14% in anul1985 si 13 % in anul 1998
Facand verificarea se vede ca eroarea din 1985 se explica iar in 1998 nu se explica intocmai dar probabil ati facut dv o alta eroare.
Re: calcul punctaj
Scris de: silvia radu la data: 08/24/2012 8:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc foarte mult pentru ajutor si indrumari, sa aveti un sfirsit de saptamina minunat.
Re: calcul punctaj 27ani ,7grupa2
Scris de: Bosca patritiu la data: 04/29/2019 7:31am
Gen:
Data nasterii:04.12.1959
Stagiul de cotizare:27ani,7,3luni grupa 2de munca
Alte date:
Intrebare:Când ies la pensie de vârstă
Re: calcul punctaj
Scris de: la pensie la data: 04/29/2019 12:04pm
Bosca Patritiu
Am luat in calcul genul masculin
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 04 decembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 28 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in conditii deosebite nu puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 1 an deoarece pentru aceasta trebue sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani (inclusiv stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiul in grupa II de munca si un eventual stagiu de cotizare asimilat pentru stagiu militar).
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala, diminuata, deoarece si pentru aceasta trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani (inclusiv stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiul in grupa II de munca excluzand un eventual stagiu de cotizare asimilat pentru stagiu militar).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1