Subiect "spor gr. II" Deschis de Silvia la data: 08/23/2012 1:35pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor gr. II
Scris de: Silvia la data: 08/23/2012 1:35pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:


Apelez iar la ajutorul Dvs. Am scris in iunie 2012 la Casa de pensii Dimbovita pentru o vecina pensionara din satul unde stau, care a lucrat in gr. II de munca 10 ani 2 luni si 26 zile inainte de aprilie 2001, solicitind recalcularea pensiei cu OUG 100/2008 si OU 114/2009. Ni se transmite raspuns ca i s-a majorat punctul de pensie de la 0,46804 la 0,51295 si i s-au dat din urma bani incepind cu 01.01.2011, in baza art 169 din Legea 263/ 2010.
Intrebarea mea este daca nu trebuia sa se ia in calcul si OUG 100/2008 ? Sunt foarte revoltata de faptul ca nu s-au acordat aceste drepturi oamenilor si nu sunt cazuri singulare! Cred ca primeste numai cine scrie! De aceea incerc sa-i ajut la fel ca si Dvs. voluntar si fara nici un fel de beneficii materiale. Sunt oameni simplii de la tara care nu au habar nici unde sa scrie si nici de legile si drepturile lor. Oricum nici eu nu as fi beneficiat de aceste prevederi fara indicatiile si ajutorul Dvs.
Va multumesc mereu pentru ajutor
Silvia
Re: spor gr. II
Scris de: la pensie la data: 08/24/2012 7:11am
Apreciem intentia dv de a va ajuta dezinteresat semenii si va comunicam urmatoarele :
Acordarea punctajului suplimentar pentru stagiile in grupele I si II de munca a fost facuta destul de complicat si s-a facut asa cum explicam pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/grupa.php
Va sfatuim sa cititi aceste explicatii si daca nu le intelegeti va rugam sa reveniti sis a ne comunicati data de iesire la pensie a vecinei dv si vom incerca sa va explicam mai pe scurt asa cum era corect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1