Subiect "contributie cas anticipat" Deschis de adrian borodi la data: 08/24/2012 5:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contributie cas anticipat
Scris de: adrian borodi la data: 08/24/2012 5:27am
Gen: m
Data nasterii: 24 07 1952
Stagiul de cotizare: 36ani
Alte date: 12 ani in grupa2
Intrebari:
1. indeplinesc conditiile de pensionare anticipata partial,pot plati anticipat pe perioada ramasa de cca 2 ani CAS pentru a ma pensiona la limita de virsta?
2. In perioada 1981-1989 am muncit in acord avind venituri cu 20-25% mai mari ca cele din cartea de munca. Se tine cont la pensie?
va rog raspuns prin e-mail
Re: contributie cas anticipat
Scris de: la pensie la data: 08/26/2012 9:41am
Ne pare rau ca va trebui sa va raspundem tot pe site nu pe mail deoarece aceasta este procedura stabilita pe site prin regulament.
1. Intrebarea este confuza
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 24 iulie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani
Pentru stagiul de 12 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani
Pentru stagiul de 12 ani in gr II, echivalat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in 24 ianuarie 2015.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Puteti plati CAS de peste 230 lei lunar pe perioada ramasa de cca 2 ani daca nu va pensionati cu pensie anticipata partiala dar nu anticipat pentru 2 ani ci pe maxim 12 luni.
Dar noi nu intelegem motivele pentru care ati alege aceasta varianta deoarece in loc sa beneficiati de o pensie anticipata diminuata alegeti sa platiti o suma destul de mare care nu modifica cu nimic data pensiei pentru limita de varsta iar modificarea valorii pensiei pentru aceasta contributie este mai mica decat daca ati depune acesti bani la banca.
2. Inainte de aprilie 2001 sumele castigate in accord peste salariul tarifar nu intra in calcululpensiei asa cum explicam noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1