Subiect "punctaj suplimentar" Deschis de MD la data: 08/26/2012 12:04pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj suplimentar
Scris de: MD la data: 08/26/2012 12:04pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Cat de mult ma ajuta la valoarea pensiei anii de facultate(5 ani)?Nu stiu daca este bine daca depun adeverinta de studii superioare la zi.Fara anii de studii am 29 ani vechime din care 6 in conditii speciale si 23 in conditii deosebite.
Re: punctaj suplimentar
Scris de: la pensie la data: 08/27/2012 2:08am
Daca ati inceput facultatea in obtombrie 1978 si dupa facultate v-ati angajat in august 1983 pentru perioada facultatii beneficiati de un punctaj de 2,89256 puncte care echivaleaza cu cresterea pensiei cu cca 68 lei la valoarea punctului de pensie de azi.
Acest punctaj il puteti calcula si dv daca in unul din programele de calcul pensie deschise de dv selectati codul F pe perioada octombrie 1978 – iulie 1983 si apoi faceti clic pe “Datele introduse” de pe una din paginile de date si faceti suma punctajelor anuale din aceasta perioada.
Situatia dv privind pensia nu va este prea clara si credem ca daca vreti sa o clarificati va putem ajuta. Pentru moment va putem spune urmatoarele :.
Pentru stagiile de 6 ani in grupa conditii speciale si 23 ani in conditii deosebite (daca datele sunt corecte) beneficiati de un spor de vechime de 8 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru studii universitare
Pentru stagiile de 6 ani in grupa conditii speciale si 23 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta
Daca doriti sa va ajutam in privinta calculului pensiei stabiliti unul din cele trei programe deschise in care sa introduceti cu atentie datele si anume :
-Perioada de facultate se considera de la 01 octombrie a anului de incepere pana la data angajarii dupa absolvire daca s-a facut inainte de 30 septembrie.
- Sporul de vechime inainte de aprilie 1992 se determina asa cum explicam noi la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
fara a lua in calcul perioada de facultate.
- Punctajele suplimentare pentru stagiile in grupele de munca le putem calcula noi dupa introducerea de catre dv a datelor in program si dupa ce verificam noi modul de introducere, daca ne comunicati perioada stagiilor in grupele de munca luna/an inceput - luna/an terminat.
- Trebuie sa va mai spunem ca programul nostru nu a fost adaptat noii legi a pensiilor si pentru a face aceasta adaptare in cazul dv rezultatul final trebuie diminuat cu 3,2% adica trebue inmultit cu 0,968
Re: punctaj suplimentar
Scris de: MD la data: 08/27/2012 7:33am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Este adevarat, situatia mea privind pensia nu-mi este prea clara.De ex.nu stiu daca pt.calculul valorii pensiei se considera 30 ani sau 31 ani(stagiul complet de cotizare cf.legii corespunzator anului meu de nastere 24.01.1958).Este foarte adevarat ca dvs. m-ati lamurit cu f.multe lucruri.Referitor la calculul valorii pensiei,eu va multumesc pentru oferta dar imi trebuie foarte mult timp pentru a introduce toate datele in program.Totusi cred ca ati putea sa-mi calculati dvs.punctajul suplimentar corespunzator anilor de grupa daca eu va spun perioadele de inceput si sfarsit pentru grupe :
-06.07 1983-15.06.1987 -grupa I
-15.06.1987-15.01.1989-grupa II
-15.01.1989-1.08.1995-grupa I(activitatea desf.in aceasta perioada a devenit dupa 2001 activitate incadrata in conditii deosebite)
-1.08.1995-1.11.1997-grupa II
-1.11.1997-1.08.1999-grupa I
-1.08.1999-31.08.2012-conditii deosebite.
Va multumesc din suflet!Felicitari inca o data pentru seriozitatea cu care tratati fiecare intrebare in parte,fiecare caz in parte.Sanatate si numai bine!
Re: punctaj suplimentar
Scris de: la pensie la data: 08/28/2012 5:07am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 24 ianuarie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si stagiul complet de cotizare de 31 ani.
Deci calculul pensiei se face cu 31 ani si din aceasta cauza v-am explicat ca trebuie sa diminuati, cu 3,2%, rezultatul calculului cu programul de pe site unde s-a calculat cu 30 ani.
Cu parere de rau va comunicam ca pentru a va calcula punctajul pentru stagiile de munca este necesar ca mai intai sa introduceti dv datele corecte pentruca in calculul nostru folosim datele introduse de dv si punctele anuale rezultate cu aceste date.
Va mai putem ajuta cu calculul sporului de vechime inainte de aprilie 1992 care in cazul dv va fi :
- Intre august 1986 – iulie 1988 3 %
- Intre august 1988 – martie 1992 6 %
Daca mai aveti si alte sporuri pe care le puteti argumenta prin adeverinta, eliberata de angajator, daca acestea sun in % le cumulati cu sporul de vechime iar daca sunt in suma fixa le introduceti separate in coloana Sporuri in suma fixa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1