Subiect "Rugaminte" Deschis de Elisa Teo la data: 08/27/2012 9:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Rugaminte
Scris de: Elisa Teo la data: 08/27/2012 9:10am
Gen:F
Data nasterii:13 iulie 1953
Stagiul de cotizare: din oct. 1979 -prezent
Alte date:
Intrebare:Am rugamintea sa-mi spuneti care este data la care ma pot pensiona la limita de virsta cfm. legislatiei actuale. As dori, deasemenea, sa imi spuneti cu cat timp inainte se depun cererea si documentele in vederea emiterii deciziei de pensionare, cine se ocupa de transmiterea acestora catre Casa de Pensii (angajatorul, sau eu personal) si dupa cit timp de la depunerea documentelor se emite decizia de pensionare.
Va multumesc mult pentru intelegere!
Re: Rugaminte
Scris de: la pensie la data: 08/28/2012 4:30am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta 13 ianuarie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani.
Intocmirea si depunerea dosarului de pensie este in sarcina angajatului adica a dv.
Legea pensiilor prevede ca dosarul de pensie sa fie depus incepand cu data indeplinirii conditiilor de pensie
Pensia se acorda de la data depunerii cererii.
Termenul prevazut in lege de la data depunerii cererii pana la emiterea deciziei de pensionare este de 45 zile insa acesta este aproape intodeauna depasit. Nu putem preciza cu cat va fi deposit acest termen deoarece aceasta depasire depinde de Casa de pensii la care depuneti dosarul si cat de bine este intocmit dosarul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1