Subiect "varsta legala de pensionare" Deschis de Balan Didi la data: 08/27/2012 1:24pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta legala de pensionare
Scris de: Balan Didi la data: 08/27/2012 1:24pm
Gen: m
Data nasterii: 27.08.1955
Stagiul de cotizare: 38 ani
Alte date: 14ani de grupa I si 3 ani si 3 luni grupa II
Intrebare: Dupa 17 ani de munca am iesit la pensie pe caz de boala in data de 01.02.2002.As dori sa stiu la ce varsta ma pot pensiona si daca beneficiez de grupe?
Re: varsta legala de pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/28/2012 4:38am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 27 august 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat acest stagiu
Pentru stagiile de 14 ani in grupa I si 3 ani in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 7 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru perioada cat ati primit pensie de invaliditate si astfel depasiti stagiul complet de cotizare.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 aveti 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 14 ani in conditii speciale si 3 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani adica in 27 august 2013
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in acesta grupa de 17 ani aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61ani si 6 luni adica in 27 februarie 2017
Re: varsta legala de pensionare
Scris de: Balan Didi la data: 08/30/2012 4:06pm
Gen: m
Data nasterii: 27.08.1955
Stagiul de cotizare: 38 ani
Alte date: 14ani de grupa I si 3 ani si 3 luni grupa II
Va multumesc pentru raspunsul amplu pe care mi l-ati oferit. Am fost la societatea de rulmenti unde am lucrat(SC RULMENTI SA BARLAD) si am primit urmatorul raspuns legat de echivalarea stagiului de grupaI: incepand cu 2001 forjorii care ies la pensie direct din campul muncii primesc echivalarea grupei I cu conditii speciale, iar eu care am lucrat in aceleasi conditii, la aceeasi sectie si aceeasi grupa, respectiv grupa I, nu primesc echivalarea stagiului de gr.I cu conditii speciale pentru ca am iesit din campul muncii inainte de aceasta data. Este posibil asa ceva? Este legal? Mi se pare discriminatorie acesta incadrare.
De asemenea, precizez ca mi s-a mai spus si faptul ca se dau/ s-au dat conditii speciale chiar si celor care muncesc in grupa II alte sectii(ex. colivie) si care ies la pensie direct din productie? In aceste conditii ce as putea face? As putea face o sesizare undeva? Nu mi se pare corect.. Sunt anii mei de munca in sectia care m-a imbolnavit si acum nu primesc acea echivalare..Va rog sa ma indrumati!
Re: varsta legala de pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/31/2012 6:38am
Nu exista in legea 226/2006 si legea 263/2010 o prevedere privind incadrarea locurilor de munca in conditii speciale in care sa stabileasca o conditie ca sa fiti incadrat in acel loc de munca la data iesirii la pensie .
Daca dv ati lucrat in proportie de 100% in un loc de munca prevazut in pozitia 26 din anexa 2 la legea pensiilor 263/2010 la Societatea de Rulmenti SA localitatea Barlad inscrisa la pozitia 35 din anexa 3 la legea pensiilor 263/2010 atunci stagiul dv de cotizare incadrat uin gr I se echivaleaza cu grupa conditii speciale. In aceste conditii societatea este obligata sa va elibereze o adeverinta conform modelului prezentat in anexele la HG 257/2011 prin care s-au aprobat normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010. In aceasta trebuia specificat ca ati lucrat un stagiu de cotizare in gr I in procent de 100 %, ca locul dv de munca se gaseste nominalizat la poziti 26 din anexa 2 la legea pensiilor iar intreprinderea se gaseste nominalizata la pozitia 35 din anexa 3 la legea pensiilor.
Pentru eliberarea acestei adeverinte depuneti o cerere la societatea la care ati lucrat stagiul de gr I si daca societatea refuza aveti dreptul sa deschideti actiune in justitie (la tribunal) impotriva societatii .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1