Subiect "pensie anticipata" Deschis de soare gheorghe la data: 08/28/2012 3:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: soare gheorghe la data: 08/28/2012 3:30am
Gen:m
Data nasterii:24 octormbrie 1953
Stagiul de cotizare:ANGAJAT DIN ANUL 1969 LUNA 06
Alte date:2 ani in gradul I SI UN ANUL GRADUL II
Intrebare:POT IESI LA PENSIE ANTICIPAT ? MULTUMESC
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/28/2012 9:27am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 24 octombrie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani
Probabil ca stagiile specificate de dv sunt in grupele de munca si pentru acestea nu beneficiate de spor de vechime deoarece aceste stagii sunt sub 5 ani
Deasemeni pentru aceste stagii nu beneficiate de reducerea varstei de pensionare daca stagiul de gr I a fost echivalat cu grupa conditii deosebite. Daca stagiul de gr I a fost echivalat dupa 01 aprilie 2001 cu conditii speciale (aceasta informatie o aflati de la angajatorul la care ati lucrat stagiu) beneficiate de reducerea varstei de pensionare pentru limita de varsta cu 1 an.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, de la varsta de 60 ani adica din 24 octombrie 2013 daca de la data angajarii ati lucrat fara intrerupere si ati realizat un stagiu de cotizare mai mare de 43 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1